Neljandikud ja viiendikud räägivad sõltuvusainetest

Saare maakonna koolide 4. ja 5. klasside õpilastel on võimalus osa saada sõltuvusainete teemalistest tundidest, mis toimuvad ennetusprojekti „Ütle EI!“ raames.

Justiitsministeeriumi toetatav projekt kestab maikuuni ning selle ajaga loodavad pikaajalise ennetustööalase kogemusega Anneli Meisterson ja Ursula Rahnik Kuressaare gümnaasiumist arutada teemat kõikide maakonna neljandate ja viiendate klasside õpilastega.

“Eelkõige tahame käia maakoolides,” märkis Meisterson, kelle sõnul ei jõua sinna piisavalt infot. Teisalt olevat ennetustöö seal tõhusam, kuna ka probleemid jõuavad maakoolidesse hiljem.

Kuna uuringutest järeldub, et sõltuvusained on probleem juba seitsmendas klassis, siis on vajalik tegeleda sõltuvust tekitavatesse ainetesse suhtumise kujundamisega hiljemalt 4.–5. klassis. “Siis on tegemist ennetustööga, hiljem alustades peab tegelema tagajärgedega,” sõnas Meisterson.

Õigeaegne ja spetsiaalse väljaõppe saanud töötajate poolt läbiviidav vastavasisuline õpetus Saaremaa (maa)koolides praktiliselt puudub, seisab projekti tutvustuses.

Tundide eesmärgiks on nende läbiviijate sõnul anda vastavaid tead-
misi ja selgitada alkoholi, tubaka ja narkootikumide ohtlikkust. Samuti õpetatakse õpilasi arutlema ja tegema valikuid. Oluline osa on vestlusel ja rühmatööl.

Meisterson ja Rahnik on viinud läbi proovitunnid Kuressaare gümnaasiumis ja Kuressaare vanalinna koolis (sihtgrupist pisut vanemate õpilastega). Viimases oli kaasas kaks gümnaasiumiõpilast, kes jagasid noortega enda ja oma tuttavate kogemusi alkoholivallast.

Kas teate, kuidas käib maoloputus; mida peaksid vanemad tegema, et te ei tarbiks keelatud aineid; mis on sõltuvus; kuidas on suudelda kedagi, kes just suitsetas ning oksendas – need olid eile mõned arutlemiseks õhkupaisatud teemad.

Projekti lõppedes korraldatakse temaatiline ühisüritus kõigile aasta jooksul projektis osalenutele. Milline see täpselt välja näeb, ei ole otsustatud, kuid eesmärgiks on näidata, millised on alternatiivid vaba aja veetmisele sõltuvusainetega.

Koolid, kes soovivad, et nende õpilased projektis osalevad, peavad korraldajatega ühendust võtma enne 22. oktoobrit, et leppida kokku sobiv külastusaeg. Lisainfo telefonil 45 56 575 või e-maili aadressil anneli@oesel.edu.ee .

Print Friendly, PDF & Email