Ametnikud külvavad Torgus teadmatust (3)

Ametnikud külvavad Torgus teadmatust

 

82 Torgu valla elanikku saatsid Saare maavanemale abipalve, kus kurdetakse interneti puudumise üle ning tõdetakse, et kõikvõimalikud võimalused ühenduse saamiseks on järele proovitud, kuid asjatult. Samas selgub, et KülaTee 3 projekti raames saab Torgu vald interneti püsiühenduse juba 1. detsembriks.

Maavanem Toomas Kasemaa kinnitas paar päeva tagasi Oma Saares, et Sõrve ja Undva kant jääb internetita, kuigi ta ise oli Torgu valda internetileviku tekitamise lepingutele alla kirjutanud alles paar nädalat tagasi. Samuti elas selles teadmises vallarahvas, kes kogus allkirju, et lõpuks ka endale see infokanal välja võidelda. Rahvale ei ole püsiühenduse saamisega seondunud infot edastanud ka ametist lahkunud vallavanem Laine Pärn.

Maavalitsusele saadetud 82 Torgu inimese pöördumisele alla kirjutanud Türju küla elanik Matti Rinne on kõike seda oma sõnul teinud teadmises, et valda interneti panemine on kallis ja keeruline. Soomlasest valla püsielanik leiab, et riik peaks tagama inimestele ka selle vajaliku infokanali kättesaadavuse. Tema sõnul on nad asju ajanud juba kaks aastat.

Lahendust on üritatud leida nii Eesti Energia „Kõu” internetiteenuse abil kui ka Elioni pakutavate teenuste läbi. „Viimane kord, kui ma küsisin, palju mulle ühendus maksma läheb, vastati mulle vastavast firmast, et 20 000 krooni,” räägib Rinne.

Ta ei saa aru, miks riik ei hoolitse äärealadel elavate inimeste eest, ning ütleb, et sellist teed pidi hoogustatakse ainult elu väljasuremist Sõrve sääres. Samas ei süüdista Rinne vallavalitsust, sest usub, et vald on teinud kõik, et leida Saaremaa ääreala internetiseerimiseks lahendust. Siiski selgus, et endine vallavanem Laine Pärn ei olnud inimesi KülaTee 3 projektist teavitanud.

Vallavalitsusest öeldi Oma Saarele, et paar päeva tagasi helistati Saaremaa omavalitsuste liidust (SOL) ja öeldi, et 1. detsembrist on kogu vallas internetiühendus olemas. Inimestel tuleb ainult Elionile liitumisavaldus esitada. Samas on 82 inimese pöördumisele alla kirjutanud ka vallasekretär, kes ometi pidanuks asjast varem teadlik olema.

SOL-i tegevjuht Jüri Pärtel kinnitas, et Torgu vald saab KülaTee 3 projekti raames püsiühenduse. Pärtel ütles, et oli imestunud, kui vallaelanike kirja sai, kuna teema on ammu teada, hankekonkurss oli augustis ning lepingud kirjutas maavanem alla septembri alguses.

Pärtel vahendas Elioni töötajate sõnu, et asi võib heade ilmade olemasolul töökorda saada isegi enne lubatud tähtaega. Jääb arusaamatuks, kas vallavanema ametist lahkunud Laine Pärn ei osalenud SOL-i töös või ei pidanud ta taolist uudist vallarahvale edastamiseks piisavalt tähtsaks.

Saare maavanem, kellele vallaelanikud saatsid pöördumise, ütles aga 2. oktoobri Oma Saares järgmised laused: „Projekti alusel, mille lepingud KülaTee 2 raames kaks nädalat tagasi allkirjastasin, peaks selle aasta jooksul sisuliselt kogu Saaremaa internetiseeritud saama. Kahjuks jäävad sellest välja nii Sõrve kui Undva. ” Teadaolevalt lõppes KülaTee 2 projekt juba kolm aastat tagasi ja selle projekti raames Sõrve ja Undva internetiühendust tõepoolest ei saanud.

Millest maavanem tookord rääkis, jääbki arusaamatuks. Kõigele lisab värvi veel see, et vallaelanike kirjaliku pöördumise nurgale on maavanem 2.oktoobri seisuga kirjutanud korralduse: „Palun rääkida läbi Elioni ja Eesti Energia võimaluste osas 10. oktoobriks 2007. a.”

Print Friendly, PDF & Email