Soole- ja maouuringuteks uus videoendoskoop

Soole- ja maouuringuteks uus videoendoskoop

 

Erakliinikus Hanvar on nüüdsest võimalik teha endoskoopilisi soole- ja maouuringuid modernse videoendoskoobiga (fotol).

Kirurg Hannes Haaveli sõnul on uue aparaadiga tunduvalt paranenud mao-sooletrakti haiguste diagnostikavõimalused.

Endoskoobi valgusintensiivsuse ja värvi muutmisega saab detailselt uurida kasvaja-kahtlaseid piirkondi ning võtta proovitükke edaspidiseks uuringuks. Uued endoskoobid on tunduvalt väiksema läbimõõduga kui vanad ja see on patsientidele väga meelepärane, sest instrumendi toru “allaneelamine“ läheb tunduvalt kergemini.

Ühe maouuringuga saab teha erinevaid ülesvõtteid näiteks kõrist, häälepaeltest, maost ja kaksteistsõrmiksoolest. „Uuringu leidu on võimalik välja printida või saata arstide käsutuses olevasse internetipõhisesse pildipanka WEB-1000, kust asjast huvitatud meedikud neid vaadata saavad,“ rääkis Haavel, kes hindab uue aparaadi puhul just selle patsiendisõbralikkust ning käepärasust.

Haavel tõdes, et kuna soolestikukasvajad on ühed levinumad ning suhteliselt vähe vaevusi tekitavad, peaksid inimesed, kelle perekonnaliikmetel on mõni säärane haigus tuvastatud, vähemalt viie aasta jooksul korra tulema uuringutele.

„Mao-sooletrakti kasvajaid on kergem ennetada kui kaugelearenenud protsesse ravida ning muret tunda. Sagedased kõhuvalud ja verejäljed väljaheites on esimesed ohumärgid raskest haigusest,“ tõdes kirurg.

Erakliinikus Hanvar on viimase viie aasta jooksul tehtud koos maouuringuga ka mao limaskesta helicobakteri-alaseid uuringuid (tegemist on bakteriga, mis ärritab magu, põhjustades ülihappesust, ning mida loetakse üheks peamiseks haavandtõve põhjustajaks). Helicobakteri avastamine patsiendil annab tunduvalt laiemad võimalused ravi määramisel ning Haaveli sõnul on tänapäeval haavandtõvest paranemine õige ravi korral suure tõenäosusega.
„Mao-sooletrakti uuringutele on soovitav tulla perearsti saatekirjaga, kuid ka “ise tulijaid“ ei saadeta Hanvari ukselt tagasi. Uuringute eest ei tule patsiendil endal maksta, vaid nende eest tasub haigekassa,“ selgitas Haavel lõpetuseks.

Print Friendly, PDF & Email