Kangelaste maa Soome

Kangelaste maa Soome

 

Kunagi ammu lugesin R. Sirge arvamust Soome ja soomlaste kohta. Meie tuntud kirjanik arvas, et soomlased on kindlalt suuremad rahvuslased kui eestlased, kuid see ei sega neil oma asju ajada, kui riigi pealinna Helsingi keskväljakul seisab Venemaa imperaator Aleksander II kuju ja keset kuulsat turuväljakut seisab uhke sammas meenutamaks keiser Aleksander I.

Meenutanud seda ammust lugemist, sai ühel septembri nädalavahetusel sõidetud üle lahe, et vaadata oma silmaga, kuidas näeb välja Soome pealinn täna, kui jäänud on vaid mõni kuu Soome iseseisva riigi üheksakümnenda sünnipäevani.

Kus on soomlaste Vabaduse sammas?

Kiirlaevalt maha tulles oli mul kohe võimalus küsitleda üht soomlannat, et kas ta oskab mulle nimetada, kus on soomlaste Vabadussammas? Ta oli ootamatust küsimusest veidi kohmetu ja jäi mõttesse, siis naeratas ja ütles, et see pole vist soomlastele probleem ja seetõttu pole ka ühtegi taolist ausammast. Soomlased on pannud rõhku hoopis sellele, et hoolitseda nende haudade eest ja märkida nende inimeste nimed, kes võitlustes Soome vabaduse eest elu andsid. Kodukirikutes on oma rahu leidnud kõrvuti needki, kes selle näiliselt ühise soovi eest vahel ka üksteise eluküünla kustutasid.

Läbi selle näite paistab päris hästi, et rahu on sellise leppimise kaudu saanud terve ühiskond, kuigi 20. sajandi esimestel kümnenditel paistis olukord Soomes ikka päris hull. Soomlaste vennatapusõda oli oma suhtarvudelt rahvusvaheliselt silmatorkav. Kuid 21. sajandi alguses püüavad soomlased pigem ise vabad olla ja mitte nii palju enam mõelda igasugustele sammastele, mis peaksid seda nende vabadust kuidagi kujutama. Nad lihtsalt on vaba rahvas, kellel jälle läheb ka majanduslikult hästi.

Soome (sõja)meeste koolitus

Laupäevase Helsingi tänavatel paistsid silma noored Soome kaitseväe ajateenijad, kes oma välivormides seisid kõikjal tänavatel, käes korjanduskarbid. Vaatepilt oli eestlase jaoks tõesti ausalt öelda ootamatu! Esialgu tekkis kohe küsimus: miks Soome sõdurid paluvad nädalavahetusel tänavatel almust?

Kuid siis selgus, et noored sõdurid on kaasatud  aktsiooni, millega Soomes kogutakse raha vanade sõjameeste toetamiseks. Noored sõdurid suhtlevad selle aktsiooni käigus palju inimestega ja saavad tunda kõige vahetumalt rahva suhtumist oma kaitseväkke. Samas peaks sellises aktsioonis osalemine noori mehi kasvatama, sest neid mehi ühendab läbi ajaloo üks – teadmine, et vajadusel ei löö soome mees kartma ja on valmis oma elu kaalule panema.

Ilmselt nii mõnigi noor mees peab tänavatel vastama ka tavaliste inimeste küsimusele, kas uus põlvkond noori mehi suudab vajadusel olla väärikas vahetus vanadele relvavendadele. Kogudes täna raha oma vanadele relvavendadele, on see samas kinnitus neile endile, et kui ollakse oma vande väärilised, siis hoolitsevad järgnevad põlvkonnad kaitseväelasi kunagi tänase kaitseväelaste põlvkonna eest. 

Soome eeskuju võiks järgida

Ajaloo teevad keeruliseks või lihtsaks eelkõige inimesed ise. Tehes ühes või teises ajalooliselt keerulises olukorras otsuse, ei anna selle tegijad endale tavaliselt aru, kui keeruliseks teevad nad ühe või teise otsusega ka järgnevate põlvede elu.

Ajaloos tehtud otsuseid ei saa üldiselt muuta, kuid ajaloos tehtud otsustest tasub kindlasti õppida. Seistes sügispäikeses Helsingi südalinnas ja vaadates soome noori mehi, kes oskavad oma riigi tunnustega vormi väärikalt kanda, rändasin ma mõttes Soome lahe lõunakaldale ja püüdsin ette kujutada meie noori kaitseväelasi osalemas analoogses vanade relvavendade toetamise aktsioonis. Kohe tekkis mul küsimus. Kumba vormi Teises maailmasõjas kandnud Eesti pinnal üles kasvanud sõjameestele meie kaitseväelane siis täna rahvalt toetust paluks?

Lühike ajalooline õppetund võiks olla ilmselt üks. Endast lugupidava riigi kodanikul peab olema garanteeritud võimalus täita oma kodanikukohust riigi kaitsel igal ajal oma riigi kaitseväe vormis ja oma riigi lippude all. Soome riik on vaid veidi vanem kui Eesti Vabariik, kuid vahel tasub käia naabrite juures ka lihtsalt vaatamas, et oma kodused keerulised probleemid selgemaks saaksid mõeldud.

Print Friendly, PDF & Email