Muhu leidur Eldur Väärtnõu astub üles rahvustelevisioonis

Muhu leidur Eldur Väärtnõu astub üles rahvustelevisioonis

 

Täna õhtul tutvustab saatesari „Osoon“ Muhumaa meest Eldur Väärtnõud, kes kasutab liikumiseks iseehitatud elektrisõidukit ja kelle majapidamises toodab elektrit enda ehitatud tuulegeneraator.

„Ühe suve nokitsesin teda teiste tööde kõrvalt, praktiliselt on see sõiduk pandud kokku vanarauast, vaid aku on ostetud,“ rääkis leidur Eldur Väärtnõu neli aastat tagasi valminud elektrisõiduki saamisloost. Auto arendab kiirust 16–18 km tunnis, ühe laadimisega saab läbida kuni 45 kilomeetrit.

Kolmerattaline sõiduk kaalub 155 kilo ja võtab peale kuni veerand tonni raskust. Sõidukil on all jalgratta veljed ja kummid ning et kandejõud oleks tugevam, on kõiki rattaid topelt. Suure läbimõõduga ratastel on väike veeretakistus ning mootoril on vähem koormust.

Vanamõisa külas penisonipõlve pidav mees kasutab sõidukit poeskäikudeks ja muudeks toimetusteks ning on leiutisega rahul. Sõiduki aku laadimiseks kasutab Eldur tuulegeneraatorit, mille toodetud elektrit kasutab ka televiisori vaatamiseks ja vee soojendamiseks. 132-ampertunnise aku laadimine võtab aega umbes kolm tundi.

Iseõppijast Eldur Väärtnõu on oma kätega valmis teinud ka traktori, elektrilise puulõhkumismasina, küttepuude järkamise sae jpm.

Tehnikamehest vanaisa eeskujul meisterdas ta juba algkoolis jalgratta generaatorist tuuleturbiini, mis toas 3,5-voldise pirni põlema pani. Kooliharidust on Elduril täpselt seitse klassi, leiba on mees teeninud kolhoosis elektriku ja kombainerina.

Muhu teedel on turismibussid Eldurit ja tema elektriautot nähes teinekord kinni pidanud, selgitusi pärinud ja pildistanud-filminud.

Eldur on ise öelnud, et tahtis ehitada sellist sõiduriista, mis oleks vaikne ja loodussäästlik. “Vanas eas annavad põlved tunda ning jalgrattaga pole enam nii kerge sõita kui varem,“ on ta selgitanud ajakirjale Loodus.
ETV saade „Osoon“ on eetris täna algusega kell 20.05, saatelõiku veab Muhu vallavalitsuse maa- ja planeeringuosakonna juhataja Kristo Kiiker.

Print Friendly, PDF & Email