Lätlaste lõbus läbu Ruhnu saarel

Läinud nädalavahetusel saabus Ruhnu saarele 15-liikmeline seltskond Lätist, kes tekitas saare elanikele üksjagu meelehärmi. Nimelt kasutasid lätlased omavoliliselt töömeeste veoautot, jõid ära võõra õlle ja magasid võõras sängis.

Eile hommikul ilmus Ruhnu blogisse järgmine uudis: „Viimasel nädalavahetusel said tõeks kõigi massiturismivastaste kartused… Aimamatult hommikuhämaruses saabunud oht oli seekord pärit Lätimaalt. Hulk diskoteegi sõpru arvas, et sellises „lätilegendis“ nagu Ruhnu võib end sigakangelastena tunda, proovida, kuis võõras auto põriseb, kuis võõras säng maitseb, kuis võõras õlu kõhtu mahub. Ruhnukate meelest ikka siga paha tegu…“

Ruhnu piirivalvekordoni ülem Rainer Sosi ütles Oma Saarele kommentaariks, et lõbus seltskond lätlasi saabus Ruhnu saarele möödunud laupäeva varahommikul.

„Umbes kell kuus saabus Lätist Ringsu sadamasse katamaraan, millel reisijatena peal 15 – enamikus mehed, kuid oli ka õrnema soo esindajaid – noort Lätimaa kodanikku,“ rääkis Sosi. Tema sõnul väitsid lätlased, et nad on tudengid ja saabusid Ruhnule nädalavahetust veetma. Kuna piiriületusdokumendid olid korras, siis polnud piirivalvel põhjust neid saarele mitte lubada.

Lõbusõit suure kalluriga

Väikesaarele saabunud seltskond peatus Liise turismitalus. Probleemid lätlastega algasid ööl vastu pühapäeva umbes kell pool kolm, kui piirivalvesse helistati (Ruhnu saarel täidab piirivalve ka politsei esmaseid ülesandeid – toim), et mööda saart kihutab ringi teedevalitsuse töömeeste suur kallur. Kuna saare elanikele oli teada, et töömehed olid nädalavahetuseks saarelt lahkunud, tundus helistajale asi kahtlane.

Liise talu peremees Märt Kapsta ütles, et kõnealune kallur seisis talu juures, võtmed ees. „Meil siin väikesaarel kõik omad ja üksteist usaldavad inimesed,“ märkis ta. „Ja eks seda liigset usaldamist lõbusad lätlased ära kasutasidki.“

Piirivalvekordoni ülem Sosi kirjeldas toimunut järgmiselt: „Kui mina sel ööl Liise talu juurde jõudsin, siis oli veoauto ilusasti juba oma kohal, kuid võis märgata, et sellega on võõrad ringi sõitnud – lõhutud oli auto suunatuli ja peegel.“ Märt Kapsta kinnitas, et leidis autopeegli ja suunatule killud järgmisel päeval, kui ta seenele siirdus, sõidutee lähedal kasvava kuuse alt. „Nähtavasti oli keegi killud sinna sõiduteelt visanud,“ ütles ta.

Töömeestel pretensioone pole

Praegustel andmetel võib öelda, et lätlased olid autoga Ruhnu saare peateel lõbusõitu teinud. Piirivalvekordoni juures, kus tee lõpeb, olid nad kalluriga manööverdades pikali sõitnud väiksema posti, mida saare elanikud kalavõrke kuivatamiseks kasutasid, ja võib oletada, et Ringsu sadama kandis olid noored lätlased püüdnud liigutada ka töömeeste koppa.
Rainer Sosi märkis, et esmaspäeva hommikul, kui töömehed saarele tagasi tulid, palus ta neil oma veoauto üle vaadata, et kas midagi on lõhutud. „Siis ilmneski, et masinal on purunenud suunatuli ja peegel,“ lisas ta. „Kuigi kõigi saarel viibinud lätlaste nimed on meile teada, pole praeguse (s.o eilse – toim) seisuga keegi mulle mingit kaebust esitanud.“

Jõid võõra õlle ja vedelesid võõras sängis

Liise talu peremees Märt Kapsta ütles, et pühapäeva hommikul olid kõik 15 lätlast väga korralikud ja viksi väljanägemisega. „Siis tundus küll, et mingeid probleeme pole, ja nii nad saarelt ka lahkusid,“ kirjeldas Kapsta toimunut.

Paraku tuli hiljem ilmsiks, et läti noored olid öö jooksul ära joonud samuti Liise talus peatuvate töömeeste õlle ja nende sängides puhanud. „Ja seda hoolimata hoiatusest, mille minu abikaasa eelmisel päeval oli lätlastele teinud, et aita siseneda ei tohi, kuna seal ööbivad töömehed, kes puhkepäevadeks koju sõitsid, ja et aida ukse juures olev õlu kuulub samuti töömeestele,“ pahandas Liise talu peremees.

Pahased just nende lätlaste peale

Ruhnu piirivalvekordoni ülem Rainer Sosi ütles, et kuigi viimasel ajal on lätlaste osakaal saare külaliste hulgas märkimisväärselt kasvanud, pole kunagi varem lõunanaabritega selliseid probleeme tekkinud.

„Praegu pole ma, tõsi küll, ruhnlastelt mitte ühtegi ametlikku kaebust saanud, kuid siiski oli see seltskond häiriv,“ rääkis Sosi, lisades, et hea oleks, kui see vahejuhtum jääks erandiks. Sosi sõnul on Ruhnul väike ja sõbralik kogukond, keegi uksi ei lukusta, ja oleks kurb, kui Lätis hakkavad levima kuuldused, et läheduses asuv väikesaar on vaid üks mõnus koht peopanekuks.

Print Friendly, PDF & Email