Maavanem nõuab vabandusi, minister öeldust ei tagane (10)

Maavanem nõuab vabandusi, minister öeldust ei tagane

 

Saare maavanem Toomas Kasemaa nõudis oma avalikus kirjas majandus- ja kommunikatsiooniministri Juhan Partsi käest vabandamist, kuna viimane nimetas 12. septembri Oma Saares maavanema käitumist seoses bussiliikluse dotatsiooniküsimustega korruptiivseks. Minister Juhan Parts oma ütlustest aga ei taganenud ja soovitab Kasemaal bussiliikluses asjad parem korda teha.

Kolmapäevases Oma Saares ütles majandusminister Juhan Parts, et Saare maavanema käitumine tundus talle korruptiivsena. Tegu oli situatsiooniga, kus maavanem koos GoBusi firma esindajaga läks Partsi juurde bussiliikluse käigushoidmiseks lisaraha küsima.

Maavanem nimetab laimuks

Saare maavanem saatis ministri ütluse peale kolmapäeva õhtul laiali avaliku kirja, kus ütleb, et korruptsioon on kriminaalkuritegu ja tema seostamine sellega on laim. Maavanem Kasemaa nõuab, et minister peaks tõendite olemasolul pöörduma politsei või regionaalministri poole asjale ametliku käigu andmiseks. Või siis tema ees vabandama.

„Kui Te politseile või regionaalministrile avaldust ei esita, siis ootan Teilt vabandust selle eest, et Eesti Vabariigi ministrina otsustasite riigi huvide eest seisvat maavanemat avalikult laimata,” kirjutas ministrile maavanem Kasemaa.

Minister soovitab maavanemal uuesti lugeda

Juhan Parts ütleb oma avalikus vastuses, et ta ei ole kasutanud juriidilisi mõisteid, vaid kasutanud korruptsiooni-teemat üldiste väärtushinnangute andmisel. Samuti soovitab minister maavanemal artikkel veel kord läbi lugeda ja veenduda, et isiklikult ei ole minister korruptsioonis kedagi süüdistanud.

Samuti selgitab minister oma kirjas veel kord bussiliiklusega seonduvaid teemasid, öeldes, et ministeeriumi ei saa bussiliikluse muredes süüdistada, kuna bussiliikluse dotatsioone reguleerib maavalitsus.

„Ministeerium jaotab riigieelarves ettenähtud toetused 15 maakonna vahel ja maavalitsused peavad tellima vedajalt avaliku teenuse mahud vastavalt eraldatud summadele,” selgitab minister, samas osutades, et kui riigis tõusis bussiliikluse toetuse maht eelmisel aastal 13%, siis Saare maakond sai raha 17% rohkem.

„Võrreldes teiste maakondadega ei ole Saare maakond riigieelarvest saadava ühistranspordidotatsiooni osas kaugeltki vaeslapse rollis,” kinnitas Parts. Ministri arvates on maakonna bussiliikluses tekkinud probleemid maavalitsuse tegemata töö, kes ei ole tekkinud olukorda põhjalikult analüüsinud.

„Loodan, et võtate Saaremaa ühistranspordiga seotud problemaatika tõsiselt käsile,” edastas minister oma sõnumi maavanemale.

Reform nõuab selgitust, Isamaa ja Res Publica liit hoiab eemale

Koalitsioonipartnerite vastasseisus jäävad ka parteid eriarvamustele.
Reformierakonna pressisekretäri Henri Arrase sõnul arutas nende erakond eile hommikul küsimust oma fraktsiooni koosolekul. „Meie toetame Saare maavanemat tema vastuses, mille ta kirjutas Juhan Partsile.

Korruptsioonisüüdistus on ikka väga tõsine süüdistus. Siin peab olema alus sellisele süüdistusele,” ütles Arras, kes kinnitas, et nüüd on ministri kord esitada kas vastavad tõendid või vabandada.

Ministri erakond Isamaa ja Res Publica Liit aga välistab, et tegu on parteide vaheliste asjadega. Erakonna peasekretär Margus Tsahkna soovitas Oma Saarel pöörduda otse ministri poole. Parteisiseselt ei ole neil kavas juhtumit arutada. „Tänase seisuga ei ole meil siin midagi arutada, nagu ma ütlesin, on see maavanema ja ministri vaheline küsimus,” kinnitas Tsahkna, lisades, et ta ei ole ennast korralikult teemaga kurssi viinud ega tea täpselt, milles probleem.

Saarlased laidavad ministrit

Koalitsioonipartnerite Saaremaa osakonnad antud teemat koosolekutel arutanud ei ole, kuid nii kohalikel reformikatel kui ka isamaa-respublikaanidel on see kavas lähipäevil. Siiski on mõlema osakonna juhid isiklikult üksmeelsel seisukohal, et ministri avaldused ei olnud just hea tava kohaselt tehtud.

„Ma arvan nendest asjadest nii, et kui keegi avaliku elu tegelane midagi ütleb, kui ta teab, et Kasemaal on korruptiivset tegevust, siis ta ei oleks tohtinud seda niimoodi välja öelda, vaid oleks pidanud korraliku riigiametnikuna hoopis teistpidi tegutsema. Mina arvan, et need asjad peaksid niimoodi käima, mitte nii, et lihtsalt lahmitakse,” ütles ministri koduerakonna Saaremaa kaasesimees, Res Publica juurtega, Laine Kunnberg-Bortnikov.

Reformierakonna Saaremaa osakonna esimees Jüri Kuusk laitis samuti ministri käitumist. „Juhan Partsil oli väga halb päev, kui ta sellise kommentaari andis. Inimene pidi olema väsinud. Need sõnad, mis välja öeldi, olid ebaprofessionaalsed,” arvas Kuusk.

Nii Kunnberg-Bortnikov kui ka Kuusk olid kindlad, et Saaremaa-siseselt ei muuda tekkinud vastasseis parteidevahelist läbisaamist. „Meie ajame oma Saaremaa asju. Ja üritame seda teha nii hästi, kui suudame. Sellest omavahelisel suhtlemisel jama ei teki,” oli Kuusk kindel.

Saare maavanem Toomas Kasemaa ütles Oma Saarele, et perekondlikel põhjustel ei kommenteeri ta ministri avaldusi enne teisipäeva.

Print Friendly, PDF & Email