Indrek Haamer usub põllumajanduse tulevikku

Indrek Haamer usub põllumajanduse tulevikku

 

Indrek on asjalik, mitmekülgsete teadmiste ja kogemustega tahtekindel noor mees, kes avastas enda jaoks põllumajanduse eriala Soomes pärast aastast töötamist talus, kus kasvatati lihaloomi. Õppinud kaks aastat Soome põllutöökoolis, naasis ta Saaremaale ning töötas veel mõnda aega Saikla Ehituses.

Põhjalikumad talupidamisplaanid tekkisid, kui vanemad kodutalus rohkem abi hakkasid vajama, siis otsustaski Indrek oma Soomes saadud kogemused ja tarkused tõsisemalt mängu panna.

Nüüdseks on Indrek täie pühendumisega Orissaare vallas Pahila külas Jurna talu pidanud kolm aastat. 24 tundi päevas ja 365 päeva aastas, nagu ta ise kommenteerib, hoolitsedes ema, isa ja venna kaasabil 200-pealise karja eest. Kari on võrreldes eelmiste aastatega tasapisi suurenenud ning tulevikuplaanides võib kasvada veelgi. Piimaandjaid loomi on 70 ning noorkarja ja lihaveiseid kokku ligi 130. Piimakari on eesti punast tõugu.

„Holsteini tõug on küll suure piimaanniga, kuid samas haigustele vastuvõtlikum,” on Indrek pannud ema kogemustest kõrva taha.
Lautu on Indrekul ja tema perel kaks: noorkarjalaut Lustiveres, mis sai aastaid tagasi ostetud kohalikult Rauni osaühingult, ning uus laut, mida Indreku vanemad hakkasid ehitama juba sel ajal, kui noormees veel Soomes oli.

Tänaseks on uus 100-kohaline vabapidamise laut valmis.
Loomad saavad vabalt ringi käia, neil on puhkelatrid, kus nad ka magavad. Lüpsmine ja loomade toitmine on Indreku ema Aime ja isa Toomase hooleks, Indrek ise ja vend Jürgen teevad põllutöid ja hoolitsevad selle eest, et loomadel ninaesine olemas oleks.

Keskmine piimatoodang ühe lehma kohta aastas on 6000–7000 kg, mõni hea lehm on korraga andnud isegi 16–17 kg piima päevas. Küsimuse peale, kas selline töö ka väsitav on, muigab Indrek, et väsimust pole aega nagu tundagi. Suvel käib söödavarumine, sügisel ja talvel kevadtööde ettevalmistus, nii et iseenda jaoks suurt aega ei jäägi, tõdeb Indrek. „See suvi on olnud kuidagi eriliselt kiire, sööt on talveks juba peaaegu et varutud. Kui eelmisel aastal oli selleks ajaks tehtud silo 1200–1300 rulli, siis nüüd on juba 1600.“

Tehnika

Osaliselt toetuste abiga ja osaliselt liisinguga on Indrek saanud kogu tehnika, mis talupidamiseks vajalik. Olemas on press, niiduk, kiletaja ja traktorid, kõik uued. Esimene suurem masin, mis sai ostetud, oli Vene päritolu Belaruss, veidi hiljem soetas mees Inglise McCormicki. Veel on olemas sõnnikulaotaja ja ader.

Ent tehnikatki on plaanis veel juurde soetada „Kui kari läheb suuremaks, siis lähevad vajadused ka suuremaks,” vaatab Indrek optimistlikult tulevikku.
Ainukene teenus, mida ta väljast ostab, on umbrohu tõrje ja teravilja kuivatus.

Talupidamise äratasuvuse koha pealt pole Indrek praegu väga kindel. „Ei kujuta ette, kui suur see loomapidamine peaks olema, et see end ära tasuks. Toetused on ikka väga olulised,“ nendib ta.

Tulevikuperspektiivis on Indrekul plaanis ehitada eraldi laut vasikatele ja lootus, et ka poegadest kasvavad tublid töökad talupidajad – „Huvi neil on olemas, loomad meeldivad.“

Kui tööst mõni vaba hetk tekib, on Indreku suur hobi rahvasprint. „Päris rallil ise kaasa lüüa oleks suhteliselt kallis, aga rahvasprint on selline hea alternatiiv ja igapäevasele talutööle vaheldus ka,“ räägib mees.
Pikemalt on Indrekust kirjutatud juba 2005. aastal, 15. septembri Maalehes „Jurna talu investeerib tulevikku“ (autor Merike Pitk).

Orissaare vallavanem
Raimu Aardam:

„Indrek on üks nendest noortest põllumeestest, kellel on olemas oma kindel nägemus põllumajanduse kohta. Selles majapidamises on suudetud väga palju investeerida ja kõik tegelevad vajadusel (kui on kibekiire tööaeg) põllupidamisega. Ta on üks väga asjalik põllumees.“

Naaber Aino Kipper:

„Väga abivalmis ja töökas inimene. Alati, kui lähed abi saama, on valmis aitama, olenemata sellest, kas on aega või mitte. Viimati parandas mu muruniitja ära.“

Naaber Aarne Põlluäär:

„Tore, kui noored sellise asjaga tegelevad. Edasipüüdlik ja optimistliku ellusuhtumisega inimene.“

Print Friendly, PDF & Email