Ardo Kaljuste – läbi ja lõhki masinamees (3)

Ardo Kaljuste – läbi ja lõhki masinamees

 

„Ma olen siin Laimjala töökoja juures, kas kombaini all või selle peal,“ kostab telefoni reibas mehehääl pärast lehemehe küsimust, millisest paigast Ardo Kaljustet leida võib.

Võõrale eksimise võimalust ei anta. Uhke roheline põllulaev hakkab igale teelisele silma. Tunkedes naerusuine noormees võtab uudistaja vastu natuke pelglikult. „Mis nüüd mina! Olen lihtne traktorist,“ kostab AK Nõmme LP töömees Ardo Kaljuste.

Tagasihoidlikkus kaunistab inimest. Ardo ei ole üksnes traktorist. Ta on ka kombainer, autojuht, mehaanik, seadistaja ja põllutöömasinate täiustaja, seega ka konstruktor.

„Arvan, et aasta põllumehe tiitli saamiseks ei pea olema põllumajandusliku firma juht, omama sadu tuhandeid kroone või olema teada-tuntud inimene. Aasta põllumees peab olema oma tööle pühendunud ja seda armastama. Ardo Kaljuste just selline ongi,“ põhjendab oma otsust Kaljuste nominendiks esitanud Laimjala elanik.

Tõepoolest. Paljud mäletavad, kuidas omal ajal tõsteti esile töökamaid lüpsjaid, mehhanisaatoreid ja seatalitajaid. Kõvemate tööinimeste palk ületas tollal tublisti tootmisjuhtide oma. Miks mitte nüüdki au sisse tõsta töötajaid, kellest nii firmajuhid kui ka külainimesed lugu peavad.

Ardo Kaljuste müttab tööd teha ema alluvuses AK Nõmme LP-s juba 1993. aastast. Lihtne see ilmselt ei ole, aga teisalt oma pere värk – see ühendab.
„Teen kõiki töid, välja arvatud lüpsmine,“ ütleb Ardo Kaljuste.

Ligi kaks miljonit maksnud uhiuue John Deeri kombainiga on tänavune talivili juba koristatud. „Eks me oleksime ka suviviljaga ühele poole jõudnud, kui kuivati järgi ei peaks ootama,“ osutab Ardo uue kuivati suunas, mis peatselt hakkab uudsevilja vastu võtma.

„Nõnda siis pole Nõmme LP-s tänavu sügisest alates teraviljakoristusega muret. „Käisin siin naabrimehel abiks ja tema tuleb oma kombainiga meile appi, kui uus kuivati valmis,“ annab masinamees hetkeolukorrast lühiülevaate. Nii kuivati kui ka kombain on soetatud pangalaenuga.

Teisiti ei saa. Ardo Kaljuste sõnul peab põllumees investeeringuid tegema, muidu jääb ta lihtsalt ajale jalgu. Nõmme LP uus kombain ja kuivati on tehnika viimane sõna.

„Ema on kogu aeg kuivatamisega tegelenud. Mõtlesime, et teeme ühe ponnistuse veel ja kergendame ema tööd natuke. Kõik see käib panga toel,“ annab Ardo teada.

Selle sügise taliviljasaak oli päris hea, viis tonni hektarilt. Kogu koristatud rukis müüdi kõrgeklassilise toiduteraviljana Tartusse ja selle eest maksti üsna korralikult.

Suviteravilja jäi laupäeval veel koristada 150 hektari ringis. „Taliviljaga saaginumbrit võrrelda ei anna. Vihmad on teinud oma töö. Enam kui 150-pealisele lüpsikarjale ja noorloomadele peaks sellest talveks piisama,“ rehkendab Ardo suvivilja saagikust prognoosides.

Põllumajanduse edendamise kõige suuremaks takistajaks peab Ardo Kaljuste töökäte puudust. Maal ei jagu enam lüpsifarmidesse ja põllule töötajaid.

„Õnneks on meil häid inimesi, kes on algusest peale vastu pidanud. Samas on elu tänu tehnikale lihtsamaks läinud. Enne olime kuuekesi põllu peal, nüüd teeme kahekesi töö ära. Mahukamate tööde puhul tulevad ka sõbrad appi. Üheks selliseks tööks on heinavedu. Siis sõidavad sõbrad ja sugulased Saaremaale isegi Peipsi äärest. Nii saame paari-kolme päevaga töö tehtud,“ räägib põllumehe hingega Nõmme küla mees.

Kui jutt läheb edasiste investeeringute peale, võtab see vestluskaaslase mõtlikuks. „Nüüd tuleb aeg korraks maha võtta. Kuivati muretsemine oli suur samm, millega samaväärset järgmist sammu on kohe raske teha.“

Üllatus-üllatus

Kas tuleb juurde soetada ka uusi traktoreid ja põllutööriistu? „See ring on täis saanud. Mõnikord aga üllatatakse meeldivalt. Eile helistati mulle Stokkeri firmast ja teatati, et olen võitnud 50 tundi vabalt valitud traktori kasutamisaega,“ teatab Ardo, kelle meelest on see nagu rusikas silmaauku. „Sügisese silo saame niimoodi suure traktori ja kogujaga 50 tunniga valmis, aega jääks ülegi.“

Sel suvel sai Nõmme LP abi veel Uhtna Talutehnika AS-ilt Rakvere mailt. „Tänu sealt saadud masinale saime siloaugu kahe päevaga täis. Oma jõududega oleks meil seitse päeva kulunud,“ tunneb saarlane heameelt mandrilt ulatatud abikäest.

Varem on Ardo Uhtnast niiduki ostnud ja koos sealsete meestega ehitati see Saaremaa oludele vastavaks. Möödunud sügisel käis saarlane koos rakverelastega Austrias põllutöömasinate tegemist kaemas. „Seal tuli jutuks, et meie kogur on vana ja läbi, aga uut osta ei jaksa, kuna kombaini muretsemine ja kuivati ehitamine ei anna selleks võimalust. Head inimesed andsid siis oma tehnikat kasutada,“ rõõmustab saarlane koostööpartnerite üle.

Nõmme LP tegeleb ka heinaseemnekasvatusega. Ardo Kaljuste näeb just selles valdkonnas helgemat perspektiivi.

Ema Aine Kaljuste:

Mina teda nüüd otseselt oma juurde tööle ei meelitanud. Olukorra sunnil ta selle otsuse tegi. Paistab, et talle meeldib. Ardol on perspektiivitunnet. Teeme kõik koos seda, millega toime tuleme.

Print Friendly, PDF & Email