Talupidajate liit on mõõnast üle saamas

Talupidajate liit on mõõnast üle saamas

 

Aasta algusest ametliku juhita olnud Saaremaa talupidajate liidu juhatus valis eilsel koosolekul uue esimehe, võttes sellega vastu otsuse äratada varjusurmas olev organisatsioon.

Juhatus valis uueks esimeheks maakonna mahepõllunduse eestvedaja Aivar Kallase. Aseesimehena jätkab Jaan Kiider. „Meil oli viimane aeg tegutseda, muidu vaadatakse, et saarlased ei saa isegi esimeest valitud, mis neist üldse rääkida,“ märkis Kiider.

Kallase sõnul arutas juhatus liidu praegust olukorda ning tulevikku. Tema kinnitusel kujuneb nende tegevus rohkem poliitiliseks, põllumajanduse küsimustes tahetakse enam kaasa rääkida nii kohalike omavalitsuste kui ka riigi tasandil.

Aktiivselt asutakse tegutsema ka uute võimaluste leidmiseks lambaliha turustamisel. Kiideri sõnul on võimalik, et tehakse ühisavaldus Saaremaa Lihatööstusele, et ettevõte taastaks siiski lammaste vastuvõtu. Lihatööstus on teatanud, et vastuvõtt lõpetatakse, kuna Saaremaal pakutav maht on niivõrd väike ja hinnaküsimine suur. „Võimalus on müüa lambaid Lätti,“ ütles Kiider, kuid märkis, et see ei oleks loogiline samm – Saaremaa oma lambad viiakse saarelt välja, liha ostetakse mujalt sisse.

Talunikud on veendunud, et kohapealse vastuvõtu lõpetamine hoogustab veelgi musta äri ajamist ehk ilma igasuguste dokumentideta lambarümpade väljavedu pealinna turule.

Eeldatavalt novembris lööb taluliidust lahku nõuandekeskus, täpne aeg sõltub põllumajandusministeeriumilt tunnustuse saamisest. Konsulentide eestvedaja Mai Vaheri sõnul on 30. juuli seisuga kantud äriregistrisse MTÜ Saarte Nõuandekeskus, mis annab nõu laiemale ringile kui seni – suurtootjatele, talunikele, ettevõtjatele, maainimestele. „Meie töö sisu palju ei muutu,“ märkis Vaher, põhjendades lahkulöömist segaste aegadega taluliidus.

Print Friendly, PDF & Email