Kärla valla perearst ei tunnista Kärla valla koduõde (15)

Kärla valla perearst keeldub koostööst hiljuti Kärla vallavalitsuses ametisse võetud koduõega, nimetades viimase tegevust ebaseaduslikuks.

Kärla valla poolt kroonilisi haigusi põdevate vanainimeste ja terviseprobleemidega vallaelanike abistamiseks palgatud koduõe-hooldustöötaja Inga Adamsoni teele on veerenud kivid, mida vald ei osanud ette näha – kohaliku perearsti soovimatus teha koostööd ja Eesti olusid mittearvestav tervishoiupoliitika.

„Kui mul puudub koostöö arstiga, siis ei ole minu tööl mingit mõtet,“ ütles Oma Saarele Inga Adamson. Seadusest tulenevalt võib koduõde osutada raviprotseduure ja määrata ravimeid vaid arsti saatekirja alusel. Kärla valla perearst Made Reinumägi on aga koostööst valla koduõega keeldunud, tellides vastavat teenust Kuressaare haiglast. „Praegu pole mul kellegagi sidet pidada ja ise ma ka midagi otsustada ei tohi,“ tõdes Adamson, kes on kogemustega haiglaõde ja omab koduõe litsentsi.

Kärla valla perearsti Made Reinumägi sõnul on ta koostööst keeldunud tulenevalt seadusest, mis ei võimalda omavalitsusel meditsiiniteenust osutada. „Seadus lubab osutada õendusabi vaid FIE-del ja ettevõtetel, mitte aga vallaametnikul. Vallad ei tohi meditsiiniteenust osutada,“ rääkis Reinumägi. „Inga kui inimese vastu ei ole mul midagi, ta on väga tubli õde, aga asjad on juriidiliselt korrast ära ja ma olen palunud need korda ajada,“ ütles doktor Reinumägi.

Inga Adamsoni sõnul on tal probleemid vaid Kärla perearstiga, teiste perearstide nimistus olevate inimeste hooldamisega pole probleeme olnud. „Olen saanud saatekirju ka Kuressaare haigla arstidelt,“ lisas ta.
Kärla vallavanem Meelis Sepp ütles Oma Saarele, et kavatseb korraldada ümarlaua ja lahkarvamustele vaatamata otsida võimalusi koostööks. Koduõenduse käivitamist vallas on Sepa sõnul takistanud teatud Eesti vabariigi „mõnusad“ seadused ja mõne inimese jonn.

Koduõde võib avastada puudused perearsti töös

Vallavanema sõnul pole välistatud, et valla perearst ka pisut koduõe tegemistele vastu töötab. „Mõnes mõttes hakkavad praeguse perearsti võib-olla tegemata tööd välja tulema,“ lausus Sepp. „Koduõe palkamine on ju välja toonud juhtumeid, kus inimene on tõsise hädaga kodus, kuid perearsti juurde ta ei lähe. Perearstid ei tee aga koduvisiite ega oma ka tegelikku ülevaadet, millises olukorras inimesed kodus on,“ rääkis vallavanem, lisades, et tema hinnangul on Kärla vallas vajadus koduõe järele 200 protsenti.

Vajadust koduõe teenuse järele pidas tähtsaks ka Kärla valla sotsiaalkomisjoni esimees Jaanika Rikko, kelle sõnul on pärast koduõe palkamist hakanud välja tulema hulgaliselt probleeme. „Vanad inimesed on üksi kodus, üks ühe ja teine teise metsa all – kellel on jalg maha võetud, keda vaevab mõni kasvaja ning keegi neid ei aita,“ tõdes Rikko. „Vanasti olid inimestel naabrid, lapsed püsisid läheduses, nüüd on võib-olla ainult suvitajad.“

Inga Adamsoni sõnul on Kärla vallas koduõe abi vajavaid inimesi üsna palju. „Praegu on mul 5–6 inimest, kelle juures ma iga päev käin,“ ütles ta.
Inga Adamsoni sõnul tekitab koduõde perearstile kindlasti lisatööd ja peamurdmist, mida kusagilt üksikust külast avastatud abivajajaga ette võtta. „Perearst peab välja mõtlema, mida nende inimestega edasi teha ja andma vastavad korraldused. Siiamaani ta ei pidanud oma pead vaevama,“ rääkis Adamson.

Inga Adamson tõi näite ühest majapidamisest, kus poeg on raske puudega ja ema kaotanud silmanägemise. „Läksin perearstile seda rääkima, võeti ambulatoorne kaart ja öeldi, et oi jah, kaheksa aastat tagasi ta ju ühe silmaga ikka nägi. Seda, et naine on viimased kaks aastat pime, perearst ei teadnud.“

Print Friendly, PDF & Email