Saaremaa turism enam soomlastele loota ei saa (4)

Saaremaa turism enam soomlastele loota ei saa

 

Aastaid peamiselt soomlaste najal püsinud Saaremaa turisminduses on tõsiasjaks saamas, et meid külastavate hõimukaaslaste arv väheneb.

Ühe põhjusena tuuakse ka nn „Saaremaa valsi” põlvkonna otsalõppemist, kes käisid siin veel nostalgiast ning armsaks saanud laulus kirjeldatud imedemaad uudistamas.

Kuressaare linna turismi peaspetsialisti Karmen Paju sõnul on vaatamata Saaremaa külastajate arvu suurenemisele üheks märksõnaks kindlasti soomlaste osakaalu vähenemine turistide üldarvus.

„Saaremaa valsi” põlvkond sureb

Ajaleht Postimees kirjutab, et nii mitmedki Saaremaa hotellide müügimehed võivad rääkida, kuidas talvel broneeritud hotellikoht suve saabudes üles öeldakse.

Põhjuseks tuuakse kuollut – surnud. Saaremaa Spa Hotellide juhatuse esimehe Toivo Asti sõnul on sellistes juttudes omajagu tõtt. Tema hinnangul soodustab soomlaste arvu vähenemist ka odavlendude populaarsuse kasv, mis on pannud põhjanaabrite noorema põlvkonna pigem soojale maale sõitmise kasuks otsustama kui tulla külastama Saaremaad.

Trump on kaotatud

Karmen Paju hinnangul ei ole Eestil enam teiste ümberkaudsete riikide võrreldes trumbiks hinnaeelist, mis kunagi turiste siia meelitas. Selle raha eest, mis siiatulekuks kulub, saab tõesti juba kuhugi lõunamaale sõita, mida paljud ka eelistavad, tõdes Paju.

Toivo Asti sõnul on Soome riik hakanud tugevamalt toetama Soome siseturismi, mis võimaldab kohalikel spaadel pakkuda odavamat teenust. Samas on Eesti elukallidus tõusnud ning sellega seoses ka hinnad.

Turistide üldarv kasvab

Turismispetsialistide sõnul on siiski märgata üldise turistide arvu kasvu. Turistide kohta käivat statistikat saab teha Saaremaa Laevakompanii teenindatud reisijate arvu järgi, mis on aastatega suurenenud keskmiselt 7%. OÜ Väinamere Liinid juhataja Urmas Treieli sõnul on sel aastal oodata veelgi suuremat tõusuprotsenti.

Ka Margus Mölder Arensburgi Reisidest ütles, et kokkuvõttes on turismi areng Saaremaal tõusuteel, mida näitab ka turistide arvu suurenemine. Soomlaste arvu vähenemise kohta ütles Mölder, et sellel on mitmeid põhjusi, tuues samuti välja elukalliduse tõusu, aga ka näiteks alkoholi kallinemise, mis on olnud üheks põhjanaabrite tõmbenumbriks.
Vana rasva peal ei ela

Karmen Paju sõnul tuleb kindlasti mõelda Saaremaa kui turismitoote arendamisele. Paju nõustub väitega, et paljuski on elatud n-ö vana rasva peal, st lootuses, et turist tuleb Saaremaale niikuinii. Paju arvabki, et Saaremaal oleks vaja mõelda mõningase atraktiivsuse tõstmise, uute tegevuste pakkumise peale. Näitena toob ta teemaparkide rajamise à la Vembu-Tembu maa.

Toivo Asti sõnul tuleks esmajärjekorras olemasolevatest võimalustest rohkem inimesi teavitada. Lisaks spaaturismile, kultuurile ja rahvuslike traditsioonide tutvustamisele muutuvad aina populaarsemaks ökoturism ja aktiivsed ajaveetmisvormid.

Loe ka juhtkirja.

Print Friendly, PDF & Email