Vastukaja (3)

Eilse Oma Saare esiküljelugu „Kividest lapitud tornid risustavad Saaremaa rannikut” on tekitanud elavat vastukaja kommentaaridena nii Oma Saare kodulehel kui ka üle-eestiliste päevalehtede veebilehtedel.

Oma Saare kodulehelt:

Käisin ka sel suvel Mustjala rannas, minu arvates on need kivitornid võrratu vaatepilt, midagi erakordset ja väga ilusat.
*
Maitse asi – mulle meeldib küll puhas merevaade rohkem. Kuskile võiks ikka ka inimkätest puutumata loodust jääda.
*
Küll on kahju, et inimesed tahavad ikka igal pool oma “loomingulisi” hunnikuid näha – Kalevipoega Tallinna lahte, Vabadussammast Harju mäele ja kivitorne randa.
*
Saarlaste loodusevaenulikkus on muutumas legendiks. Sellest lugesin isegi Rootsi lehtedes juba.

Postimees.ee-st:

Need tornid on toredad. Loodust ei riku nad kuidagi, pigem räägivad nad inimestest midagi head.
*
Keskkonnakaitsjatel pole ilmselt piisavalt tegemist, et nende ajutiste asjade vastu võitlevad. Looduslikus keskkonnas samade kivide keskel asuvad tornid ei sega kedagi.
*
Inimestele, kes kiviste randade ääres sündinud ja kasvanud, on need tornid siiski eelkõige ebameeldiv sekkumine looduse omaetteolemisse.
*
Minule tornid ei meeldi, muud pole teha rannas? Kui inimestel on niivõrd igav rannas, siis võiks olla sildid randades kasulikest ja keskkonnasõbralikest tegevustest, nt koristada randa prahist, koristada võsaalust vms.
*
Ma ei näe mingit vahet, kas rannalistest jäävad maha prahihunnikud või visuaalne saaste. Katsuge end taltsutada ja ilma märke maha jätmata looduses käia.
*
Ma arvan, et seda saab vaadata nii ja naa. Kui tornid on sobivas kohas, las nad olla – nad teevad randa unikaalseks ja omapäraseks! Samas peaks olema ka neid kohti, kus saab puutumata looduse käes puhata.

Print Friendly, PDF & Email