Põllumeeste dünastia jätkaja

Põllumeeste dünastia jätkaja

 

Kärla põllumajandusühistu juhataja Ülar Tänaku tööruum lüpsifarmiga ühe katuse all läigib puhtusest – ei spetsiifilist laudalõhna, kärbseid ega midagi sellist, mis viitaks, et asume karjafarmis.

Firmajuhil on parasjagu telefonitsi pikem jutuajamine, lehemehel seega aega ringi vaadata. Seinal hakkab silma tšekk, millel arv 375 000 – seemneks uue farmi rajamiseks ja sisseõnnistamiseks.

„Oh-hoo, ilus kingitus Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistult,” hindan Kärla PÜ-le osaks saanud tunnustust.

Mõne aja pärast tuleb ühistu juhatajaga sellest juttu ja selgub, et kunstiliselt kujundatud tšekil tähendab see arv sente, mitte kroone. Hea seegi. „Selle eest saime täpselt 15 toosi spermat,“ selgitab Ülar Tänak.

Põline Kärla noormees on oma kodukandis ühistut juhtinud 13 aastat. Tihemetsa tehnikumis tehnilise põllumajandusliku hariduse omandanud spetsialist võttis vastu enda jaoks raske otsuse – hakata juhtima piimakarjakasvatusega tegelevat ühistut. Pealehakkamine on pool võitu.

„Eks ma Tihemetsa läksingi isa soovitusel. Tema oli selle kooli lõpetanud,” vaatab nüüdne firmajuht (omaaegse Kärla ühismajandi esimehe pojapoeg) ajas tagasi.

Alates möödunud aasta augustist kuulub Kärla PÜ AS-i Trigon Farming alluvusse. Piimatootmise maht on suuresti kasvanud. Ühistul on farm ka Eiklas. Mida tähendab aga töötada suurfirma koosseisus?

„Praegu me ehitame Kärlale 180 lehmale kinnisloomade lauta, mis peaks valmis saama oktoobri lõpus. See tuleb poegivatele lehmadele ehk erivajadustega loomadele. Eiklas on sõnnikuhoidla ehitamine pooleli.

Korrastame kogu tootmist. Edasise tähelepanu suuname Eikla noorloomalaudale, mida tegelikult juba teeme. Oleme oma farmides rakendanud nüüdisaegset tehnoloogiat. Kõik andmed on arvutisse sisestatud. Arvuti on meile väga suureks abimeheks. Lüpsmistki kontrollib arvuti,“ räägib Ülar Tänak.

Kärla vallavolikogu liige Toivo Vaik:

„Noore ja julge mehena võttis Ülar Tänak aastaid tagasi üle eelmisest juhist maha jäänud likvideerimisele määratud ettevõtte riismed ja on nüüdseks viinud ühistu tootmise tasemele, mis väärib kõrget tunnustust. Töökas ja ettevõtlik mees on ka kauaaegne Kärla vallavolikogu liige.“

Print Friendly, PDF & Email