Põllumees 24 tundi ööpäevas

Põllumees 24 tundi ööpäevas

 

See oli 1994. aasta sügisel, kui tormine meri ühel päeval OÜ Kangru Farmer juhataja ja zootehniku endale nõudis. Et osaühing püsima jääks, tuli noorel farmilukksepal Rein Sepal juhatajat asendama hakata.

Ja nii on see läinud, et asendajast on tänaseks saanud OÜ Kangru LP juhatuse esimees. Vähe on töid, mida Rein selles farmis ise teinud ei ole. “Olen juhatuse esimees, tegevjuht, varustaja, turustaja,” loetleb Rein oma ameteid. „On siin silo veetud ja laudas loomi söödetud… Tänu sellele, et ema oli mul loomaarst, ei jää hätta ka vasikat vastu võttes. Teeme siin veterinaariat ja agronoomiat.” Ainuke töö, mida Rein põhimõtte pärast teinud ei ole, on lüpsmine.

Kangu LP OÜ kollektiiv on väike, aga tubli, vaid 8 töötajat. Lüpsilehmi on praegu kokku 130 ringis. Iga päev läheb Kangrult kombinaati umbes 1,5 t piima. Aastatoodanguks tuli läinud aastal 6600 kg lehma kohta. Rein ja arvab, et ega nendelt lehmadelt enam õiget toodangut tulegi. „Katsume selle aasta üle elada, eks siis näe.” Kangrus katsetatakse ka lihaveistega. Neid on soetatud 80. Noorloomadega kokku on Kangrul umbes 470 hinge.

Edaspidi on plaanis ka lüpsikarja suurendada, nii umbes 250 lehmani. Rohkemaks ei näe Rein võimalusi, sest siinsed tingimused ei kannata lihtsalt suuremat karja välja. Kogu pinnal kasvatatav koristatakse heinaks ja siloks.

Rein Sepp ütleb, et see töö nõuab tähelepanu 24 tundi ööpäevas. Ja rikkaks sellest ei saa, aga ära elab. Kunagi sattus ta Kangru farmi juhtima puhtalt kurva juhuse sunnil. Nüüd leiab aga, et see töö on huvitav, talle rõõmu ja rahuldust pakkuv, sest mitte ükski päev ei ole teisega sarnane, hommik ei tea, mida õhtu toob.

Elle Mäe:

Rein Sepp on uuendusmeelne, riskijulge ja põllumajanduses kaelast saadik sees – ikka päris põllumees. Tunneb tootmist ja tehnikat pisiasjadeni, seega ei saa igaüks talle udu ajada.

Julgeb alati oma seisukoha välja öelda ja seda kaitsta. Pähe endale istuda ei lase. Ei viska ebaõnnestumiste korral püssi põõsasse, vaid hakkab asja uuest servast taas ajama. Ei osta, vaid mõtleb välja ja teeb ise (näiteks lauda ümberehitus). 

Kui vaja, paneb kõigele käed külge ja teeb ära – olgu hädatapp, poegimisabi, põllutööd, ehitus vms. Sõnadetegemine talle ei istu. Tohutult hea organisaator ja suhtleja.

Print Friendly, PDF & Email