Merehätta jäänud mees vajas haiglaravi (2)

Merehätta jäänud mees vajas haiglaravi

 

Üleeile hilisõhtul sattus Saaremaa lähistel merehätta Rootsist Eestisse teel olnud jaht, mille meeskond päästeti piirivalve helikopteriga. Jahil olnud kaks meest toimetati Kuressaare haiglasse.

Teisipäeva õhtul kell 22.35 helistas piirivalvekorrapidajale naine, kes teatas, et tema soomlasest abikaasa Ari on koos sõbraga purjejahiga teel Rootsist Eesti poole ning on sattunud merehätta, ütles Lääne piirivalvepiirkonna pressiesindaja.

Arilt saadud koordinaatide kohaselt asus merehätta sattunud jaht Saaremaa Kiipsaare majakast loode suunas umbes 23 kilomeetri kaugusel ning kahemastilisel vees triivival alusel oli mootoririke ning purunenud rool ja purjed.

Kohe pärast teate saamist anti valmisolekukorraldus jahil olnud meeste päästmiseks Veere sadamas baseerunud piirivalvelaeva PVL-106 meeskonnale.

Kuna meeskonna sõnul kulunuks piirivalvelaeval merel valitsenud halbade ilmastikuolude tõttu antud koordinaatideni jõudmiseks ligikaudu 3,5–4 tundi, siis teatati merepäästejuhtumist piirivalve lennusalga meeskonnale, on piirivalvepiirkonna pressiteates öeldud.

Tallinnast startinud helikopter jõudis sündmuspaika umbes ühe tunniga. Sündmuspaigal selgus, et üks jahil viibiv mees vajas viivitamatut toimetamist lähimasse haiglasse, kuna kõik tundemärgid viitasid alajahtumisele.

Öösel kella kahe paiku maandus helikopter Kuressaare lennuväljal, kust kiirabibrigaad toimetas päästetu, 1968. aastal sündinud Aigori Kuressaare haiglasse.

Teine aluse pardal viibinud meesterahvas otsustas jahiga kalda poole triivida, sest tänu kaasas olnud soojadele vahetusriietele oli tema tervislik seisund rahuldav.

Kuna piirivalvelaeval ei olnud merel tugeva, 14–21 meetrit sekundis puhuva loodetuule ja 5–7 meetri kõrguse laine tõttu ikka veel võimalik triivivale jahile läheneda, startis helikopter varahommikul Kuressaare lennuväljalt järele ka teisele meeskonnaliikmele, 1958. aastal sündinud Arile. Mees toimetati samuti Kuressaare haiglasse tervisekontrolli.

Jahti jäi sündmuspaiga lähedusse valvama piirivalvelaeva meeskond.
Merehätta sattunud jaht oli ostetud Rootsist, ilma nimeta ja suure tõenäosusega ka Eesti registrisse kandmata. Veeteede ameti väike- ja siseveelaevade osakonna spetsialist Mairold Vaik ütles Oma Saarele, et Rootsis ja Soomes pole väikealuste registrisse kandmine kohustuslik, küll aga on seda Eestis.

„Meil kehtiva korra kohaselt toimub väikelaevade, s.o aluste, mille pikkus jääb vahemiku 2,5–24 meetrit, ülevaatus ja registreerimine üldjuhul Eestis,“ rääkis Vaik. „Kui see aga võimalik pole, siis on väikelaeva endale välismaal soetanud isikul võimalik oma kulu ja kirjadega kohale kutsuda veeteede ameti inspektor, kes teeb alusele vajaliku ülevaatuse.“

Küsimusele, kas antud juhtumi puhul, kus väikelaev oli äsja Rootsist ostetud ja sellega siseneti Eesti territoriaalvetesse, on tegemist seaduserikkumisea, vastas Vaik: „Antud juhtumi puhul on meil praegu siiski veel liiga vähe infot, et sellele küsimusele ühest vastust anda.“

Viimasel ajal on sagenenud juhtumid, kus inimesed on endale mõnest Läänemere-äärsest riigist väikealuse soetanud, sellega ilma ülevaatust tegemata merele siirdunud ja seejärel merehätta sattunud.

Print Friendly, PDF & Email