KRAHH BUSSILIIKLUSES: piletihind tõuseb, õpilased ja pensionärid kaotavad sõidusoodustuse (5)

KRAHH BUSSILIIKLUSES: piletihind tõuseb, õpilased ja pensionärid kaotavad sõidusoodustuse

 

Majandusministeerium keeldub andmast lisaraha Saare maakonna ühistranspordi käigushoidmiseks, mistõttu tõuseb taaskord bussipiletite hind, pensionärid ja koolilapsed võivad kaotada sõidusoodustuse ning maakonna bussiliinide võrk tõmmatakse kokku.

Eile majandusminister Juhan Partsiga kohtunud Saare maavalitsuse ja bussifirmade esindajad lahkusid kohtumiselt pettunult: loodetud 2,5 miljonit krooni lisaraha maakonnasisese bussiliikluse ja Kuressaare linnaliini ülalpidamiseks jäi saamata.

„Lisaraha ei tule, kuna minister ei näe seda allikat, kust raha võtta,“ ütles Saare maavalitsuse majandusosakonna juhataja kt Olev Tõru.

„Ministeeriumist lubati, et järgmisel aastal vaadatakse Saare maakonda erijuhtumina ja uue eelarve koostamisel on teada, et meile on seal ette nähtud lisaraha.“

Tõru sõnul tuleb puudujäägi katmiseks jätta pensionärid ja koolilapsed maaliinidel sõidusoodustustest ilma. Samas ei pruugi soodustused kaduda juhul, kui vallavalitsused otsustavad ise hakata soodustusi katma oma eelarvest. Vastavat kokkulepet valdadega praegu ei ole, küll jäävad soodustused kehtima Kuressaare linnaliinil, kus linn ka praegu soodustused hüvitab.

Küll aga jäävad üle Saaremaa kehtima seadusega kehtestatud soodustused invaliididele jne.

„On selge, et selles olukorras tuleb rahva pahameelt ja kõike, aga katsume otsida halbade lahenduste hulgast parimaid,“ lausus Tõru.

„Igal nööril on kaks otsa ja kui ühte otsa hirmsasti sikutatakse, siis teine tuleb paratamatult järele,“ ütles GoBusi Saaremaa osakonna juht Margus Männik. Männiku sõnul toob ministeeriumi keeldumine eraldada lisaraha endaga kaasa kolm tagajärge. Soodustused pensionäridele ja koolilastele kaovad maakonnaliinidelt lähima paari nädala jooksul, bussiliinide arv väheneb ja sõidugraafik hõreneb 20– 30 protsendi ulatuses ja tõenäoline on taaskord piletihinna tõus.

Kuressaare linnaliine teenindava Harjumaa Liinide omanikufirma ATKO Grupi juhatuse esimees Margo Tomingas ütles Oma Saarele, et nad esitavad linnavalitsusele taotluse piletihinna tõstmiseks 30–40 protsendi võrra.

Saaremaa omavalitsuste liidu juht Raimu Aardam lausus, et kui riik on võtnud kohustuse ühistransporti korraldada, peab ta sellega hakkama saama. „Omavalitsustel ei ole rahamasinaid, et uusi kohustusi katta.“
Saaremaa pensionäride ühenduse esimehe asetäitja Helga Nurmekann ütles, et maavalitsus peaks leidma vahendeid olukorra lahendamiseks, sest pensionäride elatustase, vaatamata pensionitõusule, inflatsiooni tõttu tegelikult langeb.

Print Friendly, PDF & Email