Haigla vanadekodu põhjustab rahulolematust (6)

Haigla vanadekodu põhjustab rahulolematust

 

Rahulolematus Kuressaare haigla hooldekodu teenustega on viinud asjatundjad mõttele leida hooldekodule uus haldaja või ehitada Kuressaarde sootuks uus hooldekodu.

Seoses linna uue eelarve kujundamisega arutas eelmisel nädalal hooldekodu olukorda Kuressaare linnavolikogu sotsiaalkomisjon.

Hooldekodus napib töötajaid

Linnavolikogu sotsiaalkomisjoni liikme, Kuressaare ametikooli sotsiaalhoolduseriala õpetaja Kai Rannastu sõnul haigla hooldekodus teenuse kvaliteedist praegu rääkida ei saa, sest teenus sisaldab vaid hoolealuste söötmist ja pesemist ehk esmavajaduste rahuldamist.

„Kvaliteet tähendab, et hoolealusel on piisavalt suhtlemist, eakate tegevusi jne,“ selgitas Rannastu. „Haigla võtab hooldekodu kui raviasutust, aga see ei tohiks nii olla, sest hooldekodu on ikkagi inimeste kodu.“

Haigla hooldekodus on praegu 36 klienti ja kolm hooldajat ehk ühe hooldaja kohta 12 vanurit. Tänapäeval loetakse normaalseks ühe hooldaja kohta 6–8 vanurit. Kuna linn aga haigla hooldekodu ei toeta, pole võimalik ka palgata uusi töötajaid. Vastupidi, madala palga tõttu (3200 krooni kätte) on sel aastal kaks töötajat juba lahkunud, kaks plaanivad lahkumist.

Sotsiaalkomisjoni ettepanekul võiks ühtlustada haigla hooldekodu ja sihtasutuse Kuressaare Hoolekanne sotsiaalhooldajate palgad, mille vahe küünib praegu 800 kroonini kuus.

Hoolealuste lähedastega vestelnud linnavolikogu sotsiaalkomisjoni esimehe Helle Karu sõnul on omaksed sundseisus. „Ühelt poolt on nad õnnelikud, et said oma lähedasele hooldekodus koha, aga samal ajal ei ole nad kaugeltki rahul sellega, kuidas tema eest hoolitsetakse,“ ütles Karu.

„Nad ei julge ka kriitilised olla, sest teisest küljest tuleb see nende lähedastele võib-olla ebasoodsalt tagasi,“ lisas ta. Teenuse kvaliteet pole täna justkui oluline, sest hooldekodu järjekorras on paar-kümmend inimest.

„Olgem ausad, haigla muretseb ainult haigla asjade pärast, hoolekodu olukord kedagi eriti ei huvita,“ ütles Oma Saarele Kuressaare haigla hooldekodu juhataja Aina Vasar.

Aina Vasar on seisukohal, et Kuressaare linn peaks tulevikus rajama uue hooldekodu, sest praegune asukoht haigla hoones selleks ei sobi. „Inimene ei saa õuegi minna, ümberringi on ainult kivid ja suur autosid täis parkimisplats. Kõige tähtsam on see, et inimesel oleks normaalne väike muruplats, väike metsaalune, kus ta saaks istuda ja olla,“ rääkis Vasar.

„On jube suruda eluaeg maal elanud inimene kivimüüride vahele, kus ei ole ühtegi puud ega põõsast. See teeb inimese olemise tigedaks, ta ei teagi enam, mida ta tahab.“

Sotsiaalkomisjon: hooldekogu kulude kohta napib infot

Möödunud nädalal tegi linnavolikogu sotsiaalkomisjon volikogule ettepaneku seada linna arengukavas eesmärgiks haigla hooldekoduteenuse arendamine ja luua hooldekodus tegevusjuhendaja koht. Samas oli jutuks ka hooldekodu võimalik üleandmine sihtasutusele Kuressaare Hoolekanne.

Kai Rannastu sõnul pole haigla hooldekodul praegu võimalik oma kommunaalkulusid eraldi mõõta. „Seal tuleks üle vaadata, kuidas mõõta vee tarbimist hooldekodus, praegu jääb küll tunne, et hooldekodu arvelt kaetakse haigla kulusid,“ rääkis Rannastu. Samas asub haigla pesumaja, aga veekulu neil kahel üksusel eraldi mõõdetud ei ole.

„Meil on komisjonis juba aastaid olnud juttu sellest, kuidas hooldekodu koha hind (6200 krooni kuus) linnakodaniku jaoks kujuneb, aga siiani pole me seda kalkulatsiooni saanud,“ lausus Rannastu. „Võib-olla on kõik kõige paremas korras, kuid miks seda siis varjatakse.“

Helle Karu tõdes, et niikaua, kuni hooldekodu on haigla osakond, ei saagi seal midagi eriti nõuda. Abilinnapea Juhan Nemvalts hooldekodu üleviimist sihtasutuse Kuressaare Hoolekanne alluvusse ei poolda. „Tänast süsteemi me praegu küll lõhkuma ei hakka.“

Nemvaltsi sõnul võib haigla hooldekodu teenusega laias laastus rahul olla, sest praeguse 6200-kroonise teenuse hinna juures paremat eriti ei saa. „Teades seda turgu mujal Eestis, võib öelda, et parem teenuse kvaliteet algab 8000 kroonist.“

Print Friendly, PDF & Email