Mis asi on „pöörane areng“? (4)

Tahaks uhkust tunda Maarjamaa üle, presidendi üle ka, aga ikka ja jälle ei taha see õnnestuda.
President Ilvese Hiiu- ja Saaremaa viimane väisamine pani taas kord arusaamatuses pead murdma.

 Hiiumaa visiidi üheks eesmärgiks oli tublide ettevõtjate innustamine, kuna maakonna edu võti peituvat presidendi sõnul just väikeettevõtluses. Selle tarvis peeti maha lausa avalik loeng „Eurooplase identiteedist“, milles käsitleti põhiprobleemina inimeste saarele tagasi toomist, et mitte kõik ei koliks ära mandrile. „Selleks peaksid hiidlased süvenema EL pakutud võimalustesse ja samas võiks see ka riigi roll olla,” vastas president Hiiu Lehe küsimusele.

Visiidi lõpus leiab president aga esimese muljena, et on kohutavalt palav ja et nii Hiiu-, Saare- kui ka Muhumaa arengud “on olnud tõesti pöörased”.
Mis on pöörane areng presidendi arvates?

Kas see, et inimesed on suutnud saarte peal tänu oma visadusele ja nutikusele edasi minna? See on ju iseenesest mõistetav, kui me peame tähtsaks, et elu siinsete kadakate vahel välja ei sureks. Sest võttes presidendil sõnasabast, võib väita, et riigi roll saarte elu edendamisel puudub.

Samas teeb president aga ootamatu pöörde, vastates Oma Saare küsimusele ning räägib risti vastu vähemasti oma Hiiumaa-visiidi eesmärgile.

2500 inimese lahkumist Saaremaalt põhjendab president nii (Hiiumaal arvatakse mandrile kolinute ja väljaspool saart tööl käivate arvuks 700–800 inimest), et see polevatki Saaremaa omapära, et juba läinud sajandi algusest on täheldatud, et “inimesed lähevad maalt ära linna”.

President toob näited Iirimaa, Portugali, Kreeka ja Korea kohta, mis enne olid vaesed, aga kui kodumaal saavutati teatud tase, siis hakkasid inimesed tagasi tulema…

Eelnenut kokku võttes ei oska muud kui küsida:
millal saavutame saartel sellise taseme, et inimesed hakkaksid siia tagasi tulema, kui riigil on praegu üsna ükskõik, kuidas me siin hakkama saame?

Keda käis president innustamas ja mis oli
riigi esimese mehe visiidi eesmärk?

Print Friendly, PDF & Email