Maavanem paneb noored paari (1)

Maavanem paneb noored paari

 

Saare maavanem Toomas Kasemaa võtab täna esmakordselt endale perekonnaseisuametniku kohustused, viies läbi jahtlaeval Sophia toimuva pulmatseremoonia.

Maavanem Toomas Kasemaa sõnul tekkis tal idee kellegi abielu registreerida juba kevadel. „Sellist asja on maavanemad varemgi teinud,“ põhjendas Kasemaa. „Mõtlesin, et peaks ära proovima.“

Siseministeeriumi pressinõuniku Kristina Leeri andmetel on maavalitsusel kui perekonnaseisuasutusel õigus abieluakte koostada. „Kes seda toimingut teeb, otsustatakse asutuse siseselt,“ teatas Leer.

Täna abielluval noorpaaril ei ole maavanemaga isiklikku kontakti. Sellise võimaluse pakkus neile välja maavalitsuse perekonnaseisuosakond. Kasemaa hinnangul pole noorpaari jaoks reaalset erinevust – ametnik on ametnik.

Tseremoonia jahtlaeval

Et tseremoonia toimub 12-meetrisel Dufour 40-tüüpi jahtlaeval Sophia, mille üks osanikke on Toomas Kasemaa, olla maavanema kinnitusel juhuslik kokkusattumus. „Pruutpaar organiseeris ise selle võimaluse. Aga mina kui vana purjetaja – miks mitte jahi peal kedagi paari panna,“ rõõmustas maavanem.

Jahi kapten Tiit Sarapuu polnud enda sõnul pulmapeost laeval esialgu just vaimustuses. „Aga kuidas sa ikka pruudile ära ütled,“ jäi kapten kahest viieni kestva üritusega nõusse. Kui vähegi ilma on, siis minnakse tema sõnul ka merele, muidu seisab jaht Roomassaare sadamas.

Õigus paari panna

Saare maavalitsuse perekonnaseisuosakonna juhataja Avo Levisto sõnul on Eestis abielu sõlmimise õigus lisaks perekonnaseisuametnikele ka osal vaimulikest.

Perekonnaseaduse järgi võib regionaalminister anda kiriku, koguduse või koguduste liidu vastava ettevalmistusega vaimulikule õiguse täita perekonnaseisuasutuse ülesandeid, mis on seotud abielu sõlmimisega. Levisto andmetel on Saare maakonnas selliseid vaimulikke viis.

Asukohavalik lai

Saare maavalitsuse perekonnaseisuosakond kasutab abielude registreerimiseks üldjuhul oma kantseleid või Kuressaare raekoja saali. Levisto hinnangul on populaarseks kujunenud ka pulmatseremoonia läbiviimine Kuressaare linnuses.

„Sel aastal on seal toimunud kümmekond registreerimist,“ mainis Levisto ning lisas, et päris vabas õhus on sel suvel paari pandud kaheksa inimest. Samas märkis ta, et perekonnaseisuosakond väga erilisi registreerimiskohti ei poolda, kuna see võtab rohkem aega ning ka on välja kujundamata tasusüsteem.

Print Friendly, PDF & Email