President Ilves istutas linnaparki vabaduse sümboli (3)

President Ilves istutas linnaparki vabaduse sümboli

 

President Toomas Hendrik Ilves istutas eile pärastlõunal Kuressaares viibides lossiparki tamme ning külastas koos saatjaskonnaga sepi-, klaasi- ja savikoda.

Päevasest palavusest hoolimata oli parki kogunenud suur hulk inimesi. Linna heakorraspetsialist Kaljo Ellik sõnas platsil ringkäiku tehes, et erilisi ettevalmistusi puu istutamiseks tehtud ei ole: „Augu kaevasime, mis seal muud ikka.“

President Ilvese istutatud tamm on presidentide hiiepargis järjekorras viies – varasemast on jõudsalt kasvamas Arnold Rüütli ning Läti, Leedu ja Poola presidentide istutatud puud. Ellik oli enda sõnul ka Lennart Merile tamme istutamiseks ettepaneku teinud, kuid Meri vastas eitavalt. Tamm istutatakse

Elliku sõnul just seetõttu, et see on püha puu, vabaduse ja võimu sümbol.
Vahetult enne presidendi ja saatjaskonna saabumist valitses Ceres’e aianduskeskusest pärit tammeistiku ümber elevus. Kohal olid nii Arvo Nurja, pargi vabatahtlik taimekastja, kui hobiajaloolane Sulev Truuväärt, kes on enda sõnul kõigi eelneva nelja puu istutamist pildistamas käinud. Eemal seisvad daamid muretsesid aga isekeskis: „Ega nad presidenti ometi tööga üle koorma?“

President Ilves pühkis kartuse hetkega. Kohale jõudes teatas presidendipaar, et sel aastal on nad juba 48 puud istutanud ning presidendile töö ülejõu küll ei käi.

Sama ei paistnud aga arvavat veidi švipsis linnaelanik Väino, kes presidendi ja tema proua kõrval kolmanda labida haaras ning istikule hoogsalt mulda peale lükkas. Väinol oli enda sõnul plaan appi minna juba ammu. „Nii kui kuulsin, et president tuleb, mõtlesin, et läheb aitan ka. Mis ta üksi ikka kühveldab,“ lisas mees.

Pärast põgusat pargis viibimist liikus seltskond lossivallidele, kus asuvates töökodades president ka ise niiöelda käe valgeks sai. Sepp Siimu juhendamisel lõi president naelale pea otsa ning sai tunnistuse, et on igati väärt ja kõlbulik sepapoisi ametisse astuma.

Klaasikojas kinkis klaasipuhuja Toomas nimekaimule tulelaeva, prouale roosi – mõlemad klaasist. Savikojast sai Eesti esipaar Põhjamaade mütoloogiast tuntud lohe ning hingelinnuga stressikivi omanikuks.

Pärast töökodade külastusi sõnas president, et kuigi ta on Saaremaal palju käinud, on talle meeldivaks üllatuseks, kui kiiresti on saar euroopalikuks muutumas. Samuti lubas president Kuressaarde teisigi riigipäid tuua, kes hiieparki uute istikutega täiendaksid.

Print Friendly, PDF & Email