Seadustatud kastikord

Et majanduslangus tulemata ei jää, sellest on tänaseks kõik aru saanud. Lüüakse hädakella inimeste võetud kõrgeprotsendiliste tarbimis- ja SMS-laenude puhul. Õige, kuid nagu mis tahes hoiatus, sisaldab ka see teatud annuse süü endalt ära veeretamist ja vastutuse teisale kantimist ikka selles vaimus, et „ma ju hoiatasin sind”.

Rahahätta sattunuid aitavad võlanõustajad, kes inimese sissetulekud ja kohustused ritta panevad ning nõu annavad, kuidas keerulisest olukorrast välja tulla.

Mingi raha peab ju inimesele ka pärast võlgade tasumist elamiseks jääma. Ja siinkohal ootab ees üllatus, mis suisa seadusega paika pandud: tervele inimesele peab kuus kätte jääma 3600 krooni, invaliidile jäetakse võlgade sissenõudmisel alles vaid 1000 krooni. Missugusest sotsiaalpoliitilisest loogikast see johtub, ei oska arvata. Küüniliselt arutledes võiks seda aga põhjendada umbes nii: reeglina on invaliidi tervis kehv ja eluiga kipub paraku lühikeseks jääma.

Seetõttu peab, nii kaua kui sellisel hing sees püsib, temalt võimalikult palju raha kätte saama, et kindlustada laenuandjale minimaalsed kahjud. Teisalt toimib see 1000 krooni justkui arseen, mille pikemaajaline tarbimine ikkagi letaalselt lõpeb. Ehk otse öeldes: nii väikese rahaga on võimalik teatud aja üksnes vegeteerida.

Või on Euroopa Liitu kuuluva riigi häbiväärse seaduse puhul tegu taas kõikevabandava ütlemisega – me oleme ju sotsialismist tulnud. Kas 15 aastat on liiga lühike aeg, et inimesed end vabal maal seaduse ees võrdseina saaksid tunda?

On üsna tavaline, et mõne ühiskondliku hoone valmides sobib hirmjärsk kaldtee pigem rulatajatele harjutuskohaks kui ratastoolis olijale võimaluse pakkumiseks vajalikke asjatoimetusi omal jõul teha. Ametnik aga laiutab käsi ja väidab, et kõik vastab EL-i standarditele ja on sealt tulenevate nõuetega kooskõlas.

Olgem ausad – me oleme endistviisi sallimatud ja ükskõiksed nende vastu, kes abi vajavad.

Kui sügisel valitsus ja parlament taas kokku istuvad, siis peaks esimene asi olema selliste seaduste muutmine, mis maarjamaalased India sarnaselt
kastidesse kupatab, kust sinna
kord sattunul enam
väljapääsu ei ole.

Print Friendly, PDF & Email