Eestimaa kodudel ja aedadel on uus hingamine

Eestimaa kodudel ja aedadel on uus hingamine

 

Ajakirja Kodu ja Aed 100 numbrit on elavaks tõestuseks, kuidas eestlaste kodud ning aiad on viimase kaheksa aasta jooksul muutunud. Õnneks ikka paremuse poole.

Eestlane on kodu alati kalliks pidanud ja seda võimalusel ka mõnuga remontinud-kohendanud. Ka aeda kui kodu loomulikku osa pole kunagi tähelepanuta jäetud – sõstrapõõsaste ja viljapuude vahel lookles veel mõne aasta eest sageli ka paar vagu kartuleid ning porgandipeenar. Ikka selleks, et lapsed saaksid oma aiast paar marja suhu pista ning sügisel oleks, millest moosi keeta.

2000ndate algus tõi kaasa suure muutuse. Ometi kord oli kauplustes kõike saada! Kõik nõuka-ajast pärit ja ka vanem heideti muretult üle parda ning euroremonditud korter näis paljudele õnne tipp. Üksikud hääled rahva hulgast üritasid küll selgeks teha, et vana laudpõrandat ei pea tingimata soome papiga katma ja vanaema pähklipuust kummutit kolikambrisse heitma ning aiakujundus ei piirdu ainult läbisegi paigutatud lugematute aiapäkapikkude, plastamplite ja lillevankritega.

Ent enamik eelistas katsetada kõike omal nahal ning tulemus kõikus seinast-seina. Ajakirja jaoks kodusid ja aedu pildistades oli omanikel sageli hirm, et nüüd tulevad kohe vargad. Palju tuli kasutada tõlkelugusid, sest omamaiseid polnud kusagilt võtta.

Nüüdseks on eestlaste maitse kõvasti arenenud – inimesed on oma kodude üle õigusega uhked ja isikupära on jälle moes. Vanu mööblitükke kombineeritakse uutega ja piiriks on nii sisustuses kui ka aias ainult omaniku fantaasia. Ka aiatöö ei seostu enam tüütu potipõllundusega, vaid mõnusa harrastusega. Vaadake enda ümber ringi – isegi linnaaiad upuvad
lilledesse!

Praeguseks tekitab omaaegne standardmööbel, mida ainult ostulubadega sai ja kasvõi vana raadio hingekriipivat nostalgiat, praktilise suunitlusega aedadest rääkimata. Eestlaste kodu ja aiad on tänaseks oluliselt jõukamad ning omanäolisemad kui aastate eest. Inimesed julgevad ja tahavad uusi ideid katsetada. Olen märganud, et geniaalsed lahendused on enamasti lihtsad ega maksa palju.

Juubeli puhul on ikka põhjust ajale tagasi vaadata ja öelda paar tänusõna neile, kes on selle avastusterohke reisi meiega kaasa teinud. Neid inimesi, kes meile oma järjest põnevamaks muutunud kodude-aedade uksed ja
hooviväravad on avanud, on üllatavalt palju.

Print Friendly, PDF & Email