Venemaa tahab põhjapoolust

Venemaa ekspeditsioon, mille eesmärgiks on toetada Venemaa omandinõudeid arktiliste vete piirkonnas asuvatele nafta- ja gaasivarudele, jõudis üleeile põhjapoolusele.

Kohe algasid ka ettevalmistused kahe minibatüskaafi vee alla saatmiseks, mis peavad lisaks merepõhjauuringutele panema sinna ka titaanist tehtud Venemaa lipu, kirjutavad CNN ja Lenta.Ru.

„Esimest korda ajaloos laskub inimene põhjapoolusel merepõhja,” ütles ekspeditsiooni ette valmistanud Arktika ja Antarktika uurimise instituudi esindaja Sergei Baljasnikov Associated Pressile. „See on nagu kuu peale lipu viimine.”

Vene teadlased loodavad sukelduda põhjapoolusel umbes nelja kilomeetri sügavusele ning lasta merepõhja vene lipuga metallkapsli.
Ekspeditsioonil, mida juhib polaaruurija ja parlamendisaadik Artur
Tsilingarov, on küll mõned teaduslikud eesmärgid – arktilse floora ja fauna uurimine – kuid selle põhiliseks eesmärgiks näib olevat Venemaa majandusliku ja poliitilise mõju suurendamine. Seda seeläbi, et otsitakse põhjendusi, mis aitaksid kaasa Venemaa nõudmistele käsutada arktilises merepõhjas asuvaid gaasi- ja naftavarusid.

Sümboolne žest koos teadlaste poolt kogutud andmetega peab toetama Venemaa nõudeid pea 740 000 ruutkilomeetrile mandrilavale Arktikas, mis mõningatel hinnangutel võib sisaldada 10 miljardit tonni nafta- ja gaasivarusid. St umbes veerandit maailma nafta- ja gaasivarudest.

Uurimislaeval Akadeemik Fjodorov viibivad umbes 100 teadlast, kes otsivad tõendeid sellele, et Lomonossovi ahelik – pea 2000 kilomeetri pikkune veealune mäeahelik, mis läheb üle põhjapooluse – on Venemaa geoloogiline pikendus ning seega oleks ÜRO mereõiguse konventsiooni kohaselt Venemaal sellele justkui õigus.

Taani omakorda loodab tõestada, et Lomonossovo ahelik on mitte Venemaa, vaid Taani Gröönimaa territooriumi pikendus. Kanada jällegi kavatseb kulutada 7 miljardit dollarit selleks, et ehitada arktiliste vete jaoks kaheksa patrulllaeva.

USA plaanib aga 8,7 miljardi suurust eelarve eelnõud, mille eesmärgiks on taastada USA rannavalve volitused, sh on ette nähtud 72,96 miljonit dollarit kolme olemasoleva jäälõhkuja käitamiseks ja käigus hoidmiseks. Eelnõu näeb ette veel seda, et rannavalvele ehitatakse kaks uut alust. 

Print Friendly, PDF & Email