Suvitajale ilmaennustamisest

Tänavuse juulikuu ilmad on pakkunud napilt tõelist suvesooja ja päikest. Seda tähelepanelikumalt kuulab puhkaja kõrv raadio või teleri ilmateadet, sobitamaks oma plaane õues valitsevaga.

Internetis pakutavad meteosatelliitide pildid aitavad leida kinnitust meedias avaldatud ilmaprognoosi tõesuse kohta. Kuid sageli lubab arvutiekraanil kuvatav pilvkatte liikumise animatsioon ennustada ametlikust ilmateatest täpsemini, millal algab vihmasadu või on oodata taas päikest.

Artikli autori pere on jälginud Austria meteosatelliidi ZAMG edastatud ilmapilti juba kümmekond aastat. Võid alustada aadressiga www.zamg.ac.at ja valida avalehe ülaosast pildiviite aktuelles Satellitenbild.
Euroopat kujutaval kvaliteetsel värvipildil tunned ära Läänemere ja Eesti rannikujoone kujutise. Valge värv kujutab loomulikult pilvi, roheline ja sinine pilvitut maismaad või merepinda.

Artikli kirjutamise hetkel ehk esmaspäeva 23. juuli hommikul on valge pilvefrondi keskkoht täpselt Saaremaa kohal, mis tavaliselt tähendab vihmasadu.

Kuid hoopis väärtuslikumat informatsiooni pakub pilvkatte liikumise animatsioon, mille saad käivitada klõpsates lehe allosa viitele 12h Sat Animation.

Viimase 12 tunni jooksul toimunud õhumasside liikumise animatsioon lubab aimata, mitu tundi võiks kuluda sulle tuska toonud pilvemassiivi üleliikumisele.

Pane tähele, et vihm ei saabu mitte kunagi pilvefrondi algusega, vaid esmalt jõuavad meie kohale kõrgemad pilved, mis ei pruugi isegi täielikult päikest varjata. Vihmasadu algab tavaliselt siis, kui meie kohale on liikunud pilvefrondi keskkoht. Et saartel sajab vähem, on kõigile teada ja suvel võib pilvefront üle liikuda ka vihma toomata.

Kella kujutav sektor satelliidipildi paremas ülanurgas või tekst vasakus ääres esitab Greenwichi nullmeridiaani aega, millele pead liitma meie suveaja arvutamiseks + 3 tundi. Pildid laetakse veebi väga operatiivselt iga poole tunni järel.

Selliste liikuvate animatsioonide jälgimisel ei ole paha ka veidi koolitarkust meelde tuletada. Madalrõhkkonda kujutav pilvepööris pöörleb vastu kellaosuti liikumise suunda ja kõrgrõhkkond päripäeva.

Sageli tulevad globaalsed õhumassid meie suunas edelast. Kui märkad ilmateateid jälgides, et meist lõunapool asuvate piirkondade kohta teatatakse kõrgeid temperatuure ja õhuvoolud just sealtpoolt meie suunas liiguvad, on oodata sooja.

Umbes nädal või paar tagasi võisid kuulda või lugeda Euroopa suves ebaharilikult madalates temperatuurides toimunud spordivõistlustest. Millest tuli järeldada, et isegi tugevad lõunavoolud ei too meile suurt suvesooja. Eelmisel sügisel tagas pidevalt valitsev pilvede edela-kirde suunaline liikumine meile kestva sooja jne.

Eks uuri ise. Kuid arvesta, et satelliidipildid võimaldavad ainult meie meteoroloogide koostatud prognoose täpsustada või meediast ammutatule kinnitust leida, kuna tegelikud ilmamudelid ei põhine ainult pilvkatte liikumise jälgimisel. Ning loomulikult võid leida internetist sarnaseid satelliidipilte rohkem.

Print Friendly, PDF & Email