Vähikatk edasi ei levi

Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna peaspetsialisti Herki Tuusa väitel on tänu varem püstitatud veetõketele katku edasilevik Põduste jões peatunud. Tema sõnul ei ole katk teistesse veekogudesse jõudnud, kirjutas eilne Postimees.

Saaremaa keskkonnateenistuse kalanduse ja jahinduse peaspetsialisti Jaan Ärmuse hinnangul võib Põduste jões hukkunud vähke olla 2100 ringis. “Oleks hea, kui kõik nakatunud vähid sureksid, sest siis saaksime uued isendid juurde asustada,” nendib Ärmus.

Lääne ringkonnaprokuratuur algatas 10. juulil ka kriminaalmenetluse, sest vähikogukonna taastamiseks kuluvad summad on suured.

Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja Brita Merisalu sõnul on selge, et epideemia põhjustasid röövpüüdjad, kes kasutavad desinfitseerimata nattasid. Kas ja kus püügivahendid olid nakatunud, selgitab juurdlus.

Ärmus ütles Postimehele, et praegu on katk vaid Põduste jões ja Laugi peakraavis ning mujale see eeldatavalt ei liigu. “Katk levib veel poolteist kilomeetrit, läbides päevas 8–10 meetrit, siis takistab levikut juba Kiratse tõkend,” kinnitas ta. Ülejäänud tõkete vahel on vähikogukonnad elus ja terved. Ärmuse sõnul on kahe veetõkke vahel praegu kinni 700–1000 tervet vähki.

Ärmuse andmetel tehakse juba augustis esimesed seirepüügid. “Sääraseid püüke teeme nüüd kaks-kolm aastat, enne kui lõpuks uued vähid jõkke laseme,” sõnas Ärmus. Kõige varem võib see tema sõnul toimuda 2009. aasta suvel.

“Kogukonna taastumine võtab muidugi aega, kuna ligi 22 kilomeetrit jõgikonda on ikkagi katkuga nakatunud ja sealsed vähid on surnud,” kurvastas Saaremaa keskkonnateenistuse peaspetsialist.

Print Friendly, PDF & Email