Roolijoodikud said vanglakaristuse

Roolijoodikud said vanglakaristuse

 

Kolmapäeval määrati Kuressaare kohtumajas kriminaalkaristus kuuele joobeseisundis mootorsõidukit juhtinud isikule. Seitsmes kutsutu ei ilmunud kohale.

Kõik purjuspäi rooli taha istunud sõidukijuhid olid Kuressaare kohtumaja kohtunik Kristel Pedassaare sõnul meesterahvad ning ka varem sama kuriteo eest karistust kandnud. Ühele isikule määrati karistus lausa kahe paragrahvi järgi. Nimelt oli mehel eelmise korra eest load ära võetud ning ka seekordne purjuspäi sõit toimus selleks õigust omamata. Mehele määrati karistuseks aasta reaalset vangistust.

Teistele purjuspäi sõitjatele mõistis kohus karistuseks erineva pikkusega vangistusi, vabastades mehed nendele mõistetud karistuse kandmisest tingimisi. 18 kuu kuni kahe aasta pikkusel katseajal allutatakse mehed kriminaalhooldaja järelevalve all käitumiskontrollile.

Ühele meestest mõisteti rahaline karistus ning mootorsõidukijuhtimise õigus võeti ära pooleks aastaks. Lisaks peavad kõik kohtualused hüvitama menetluskuludena riigituludesse 5400 krooni sundraha ning kaitsja tööga seotud kulud.

Kõik seitse meest on Kristel Pedassaare andmeil elukohajärgselt Saare maakonna elanikud. Vanim roolijoodik on sündinud 1954., noorim 1986. aastal.

Küsimusele, kuidas kolmapäevastel kohtuistungitel korraga nii palju joobes juhte oli, vastas Pedassaar, et ühe põhjusena võib välja tuua kohtuniku suvise puhkuse, mille tõttu on kohtuasju kuhjunud, teisalt asjaolu, et kõik süüdistatavad on oma süüd tunnistanud ja nõustunud kohtumenetluse lihtsama ja kiirema vormi – kokkuleppemenetlusega.

Roolijoodikud ise jäid politseile vahele lähikuude jooksul.

Kuriteo toimepanekuks kasutatud mootorsõiduki äravõtmist Kuressaare kohtupraktikas veel kasutatud ei ole, kuid Pedassaare sõnul ei saa välistada, et sellise mõjutusvahendi kohaldamist siin kunagi kasutama ei hakata.

Kohtuniku sõnul on nii mõnedki roolijoodikud oma teo kordasaatmist kahetsenud, kuid see ei takista neid mõne aja pärast jälle purjuspäi rooli taha istumast. Tihti öeldakse enda õigustuseks, et: „Ma elan ju ainult 100 meetri kaugusel, kuhu ma auto jätnud oleksin.“ Ning enda juttude järgi juuakse tavaliselt vaid pudel õlut, kuigi alkomeeter on tihtipeale hoopis teist numbrit näidanud.

Kristel Pedassaare sõnul on purjuspäi autorooli istumine siiski teadlik tegu ning kutsub inimesi üles enne mõtlema kui tegutsema. „Sõidan kaine peaga – selline otsus on kasulik nii enda kui teiste tervisele ja kindlasti ka rahakotile,“ sõnas ta.

Print Friendly, PDF & Email