Orinõmmest leitud suur lasteauk üllatas Aasta Küla komisjoni

Orinõmmest leitud suur lasteauk üllatas Aasta Küla komisjoni

 

Eile Orissaare vallas Orinõmme küla hinnanud viieliikmeline Aasta Küla komisjon eesotsas Riigikogu esimehe Ene Ergmaga leidis eest lastelembelise ja koostööalti maakoha.

Liikumine Kodukant Aasta küla 2007 projektijuht Aime Vilu tõi suurima ahhaa-elamusena välja keset küla asuva hiiglasliku liivakasti ehk kohalike keeles lasteaugu, mis kindlasti eristab Orinõmmet ülejäänud viieteistkümnest kandidaadist üle Eesti. „Kodukoha hoidmise tunne kasvabki lapsest saati sisse,“ märkis Vilu.

17 majapidamisega Orinõmme külavanema Jaan Teeveti sõnul võtavad külaelust osa nii noored kui vanad. „Eks meil ole need sädeinimesed olemas,“ kiidab Orinõmme küla seltsingu Ristivälja esimees Anu Viljaste, kes neli aastat tagasi kirjutas kohaliku omaalgatuse programmile esimese projekti ning saadud 4000 krooniga asuti ühiselt külaplatsi rajama. 2004. aastal peeti sealsamas üle kolmeteistkümne aasta taas külakokkutulek.

Tänaseks on naaberküla Liigalaskmaga kahasse kasutataval väljakul võimalik mängida võrk- ja jalgpalli, kiikuda ja teha lõket. „Suvel toimub siin igal õhtul midagi,“ ütles Viljaste. Platsi serval asuvas seltsimajas on praegu käsil maja laiendamistööd. Kui külarahvas tänavu aasta lõpus traditsiooniliselt küünaldega palistatud teeservi mööda külaplatsile uut aastat läheb vastu võtma, peaks neid seekord ees ootama õdus kaminaga kooskäimiskoht.

Küla vaimsust hindab ka Saaremaa kodukandiliikumise eestvedaja Elvi Viira. „Väikeste vahendite, aga suure tahte ja koostööga on siin kaugele jõutud,“ põhjendas Viira Orinõmme esitamist Aasta Küla kandidaadiks, „tegutsetud on rahulikult, ilma kampaaniata.“

„Orinõmme on selline klassikaline Saaremaa küla, kus hooned on mõlemal pool teed,“ lisas veel ühe põhjuse Orissaare vallavanem Raimu Aardam.
Samas ütles Anu Viljaste, et oli esiti kandideerimisele vastu. „Meil on kõik alles pooleli,“ väidab küla hing, „me ei ole välispidisele rõhunud. Oleme teinud kõik enda jaoks, et oleks, kus lastel olla, et oleks endal koht, kus istuda.“

Külaelanike positiivset meelt märkas Orinõmmes ka Riigikogu esimees Ene Ergma. „Põhilised on need, kes selles külas elavad,“ rõhutas Ergma. Küsimusele, kas Eesti riik saaks külaelu arendamisel rohkem abiks olla, vastas spiiker, et Eesti riigis ei ole niivõrd teravalt küsimus rahas kui puudus aktiivsetest inimestest.

Aasta Küla võitja, mis kuulutatakse välja augustis Jõgevamaal toimuval Eesti külade päeval, saab preemiaks 10 000 krooni.

Print Friendly, PDF & Email