Muuseum hindab Kuressaare linnuse väärtuseks 300 miljonit krooni (1)

Muuseum hindab Kuressaare linnuse väärtuseks 300 miljonit krooni

 

Saare maakonna kõige kallim hoone on suure tõenäosusega Kuressaare linnus, mille Saaremaa muuseum on hoone ajaloolist ja arhitektuurilist väärtust arvesse võttes hinnanud 300 miljonile kroonile.

Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa ütles Oma Saarele, et 2005. aastal siseministeeriumi poolt tellitud masshindamise metoodikaga hinnati linnus ilma muusemi varadeta 19 miljonile kroonile.

Püüa sõnul tundus 19 miljoni kroonine linnuse hind muuseumile „lollilt väike ja ebaõiglane“, mistõttu hindas muuseum muinsuskaitseametilt saadud metoodika järgi linnuse omakorda ümber 298 miljonile kroonile. Hinna kujundamisel oli arvesse võetud mitmeid erialaseid hindamisfaktoreid nagu arhitektuuri- ja kunstiväärtuse koefitsient, miljööväärtuse koefitsient jne.

Maavalitsuste vara auditeerinud Riigikontroll ei ole aga rahul kummagi hindamise tulemusega ning teeb ettepaneku linnuse veelkord atesteeritud kinnisvarahindajal ümber hinnata ja kajastada uus hindamistulemus ka vastavalt raamatupidamises. Praegu on linnus kajastatud bilansis jääkväärtusega 0 krooni. Riigikontroll uuris Kuressaare linnusega seonduvat seoses auditiga, mis käsitleb maavalituse kinnisvara ümberhindamist ja vajalikkust põhitegevuseks.

Endel Püüa sõnul ei pea ta jätkuvalt õigeks linnuse hindamist ainult kinnisvarahindamise metoodika järgi, sest tegemist on ikkagi muinsusväärtusega, mille hindamisel peaks kõlama jääma muinsuskaitseameti arvamus. „Praegune metoodika võib sobida kaasaegsete hoonete hindamisel, aga linnuse puhul ta ei tööta. Ainuüksi linnuse rekonstrueerimine läheb maksma sadu miljoneid,“ lausus Püüa.

Saaremaa muuseumi teadusdirektor Olavi Pesti ütles Oma Saarele, et sellisele hoonele nagu Kuressaare linnus riigi poolt hinna määramine on täiesti jabur ja laest omale tegevuse otsimine. Hinna saaks teada, kui panna hoone müüki, aga hoonet ju müüki ei panda. „Linnus on hindamatu kultuuriväärtus, milleks talle hind määrata,“ küsis Pesti.

Kaido Kruut firmast Kinluxvara ütles Oma Saarele, et linnuse hindamisel tuleb arvestada miljoni erineva asjaga, mistõttu ei ole võimalik hinda kohe peast välja pakkuda. Samas ütles Kruut, et tema jaoks on linnus hindamatu väärtusega.

Kinnisvaraspetsialist Priit Kuusk märkis, et kuna hindamine käib võrdlemise alusel, siis tavalises turusituatsioonis ei olegi võimalik nii eksklusiivset vara hinnata. „See on hindamatu väärtusega,“ lausus Kuusk.

Ain Lember, Evely Aavik

Print Friendly, PDF & Email