Kas jätame krooni alles? (2)

Hea on tõdeda, et viimasel ajal on „Äripäevast“ kujunenud pea ainuke meediaväljaanne, kust ei leia hosianna laulmist võimuparteile ja kus erinevate mõtteviiside publitseerimine tegelikkust suunata üritavaid protsesse aduda aitab.

Oli selleks ka Maaleht, kuid kui ajaleht Hans H. Luige käpa alla läheb, pole raske arvata, mida seal kirjutada ja kelle poolt hääletada tohib. Kahju maarahva seitungist.

Eelmisel nädalal avaldas aga Äripäev üllitise „Neli põhjust, miks skandinaavlased eurole „Ei“ ütlesid.“ Nii palju peaks Taani rahvaliikumise „Ei Euroopa Liidule“ asepeasekretäri ja eurovastase kampaani koordinaatorile Lave K. Brochile meelde tuletama, et Soome kuulub samuti Skandinaaviasse ja seal maksab juba aastaid euro. Kuid neid nelja argumenti, miks ühisvaluutale üle minna ei tohiks, tasuks arvestada.

Demokraatia osas väidab Broch, et euroga liitudes kaotab riigi rahvas võimaluse rahapoliitikas sõna kaasa öelda, seega kaotab iga riik euroga kontrolli oma rahapoliitika üle.

Teiseks leiab ta, et eurotsoonis on seatud eesmärk ühtlustada riikide maksusüsteem. Taanis aga näiteks ollakse seda meelt, et makstakse palju makse, tänu millele saab tasuta hariduse, haiglaravi ja korraliku pensioni.

Majanduse kohapealt on aga rahvusvaheline finantsettevõte JP Morgan öelnud, et euro ei pruugi üle 10 aasta vastu pidada, kuna see ei ole paljude riikide ootustele vastanud. Nii on näiteks Itaalia majandusel pärast euro kasutuselevõtmist läinud järjest halvemini ning riigis on kaalutud ka eurotsoonist väljaastumist.

Euro tulekuga kaasneb suur hinnatõus, kuna kõik ümardavad hindu üles, mitte alla, samas palgad jäävad samaks.

Neljandaks põhjuseks toob Broch supervõimu tekkimist, mis võib osutuda ohtlikuks kogu maailmale. Broch toob näite, et me võime ise peagi hakata Aafrikaga rääkima samamoodi, nagu suured varem meiega (taanlastega) rääkisid.

Ja Brochi tsiteerides: “Minu ettepanek – Eestile on tunduvalt kasulikum nii majanduslikult kui poliitiliselt, kui jätate oma raha alles.“

Ehk jõuab hr. Brochi sõnum ka euro suurjüngri Siim Kallaseni või käitub väidetavalt vabamüürlaste looži kuuluv volinik vaid nende käsulaude järgi, mis kusagilt mujalt antakse.

Print Friendly, PDF & Email