Saaremaa maaliinibussid võivad varsti seisma jääda (5)

Saaremaa maaliinibussid võivad varsti seisma jääda

 

Juhul, kui maakonna bussiliine teenindav bussifirma GoBus Saaremaa ei saa riigilt juurde lisadotatsiooni, võib peatselt juhtuda, et Saare maakonna maaliinibussid jäävad seisma.

 GoBus Saaremaa juhataja Margus Männiku sõnul on olukord kriitiline ja Saare maakonna siseste liinireiside jätkamiseks vajab firma lisadotatsiooni.

„Mingi leevendus oli Saare maavalitsuse organiseeritud piletihinna tõus 2 krooni pileti pealt, kuid see vaid pikendas agooniat,” sõnas Männik, lisades, et olukorra lahendamiseks oleks vaja majandusministeeriumilt lisadotatsiooni.

Saare maavalitsus taotles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumilt lisadotatsiooniks 2,47 miljonit krooni, kuid majandusministeerium eraldas Saare maakonnale maanteetranspordi toetuse reservist vaid 1 285 000 miljonit krooni, millest maaliinide toetuseks läheb miljon krooni.
Margus Männiku sõnul on sellest liinide käigus hoidmiseks vähe. „Küsisime dotatsiooni vastavalt kokkuleppele, lootsime saada kilomeetri pealt 6,83 krooni,“ ütles ta, märkides, et see summa oleks piisav ja saaks katta kõik liinide ülalpidamiseks tehtavad kulud. „Hetkel saame kilomeetri pealt 4,69 krooni, mis on kolmandiku võrra vajaminevast väiksem summa,” sõnas bussifirma juht.

Maavalitsuse majandusosakonna juhataja Olev Tõru ei poolda seda, et liine kärbitakse või ära jäetakse, sest muidu annab ministeerium järgnevatel aastatel veel vähem dotatsiooni.

Olukorra lahendamiseks kohtuvad maavalitsuse initsiatiivil augusti keskel ministeeriumi esindaja, maavalitsuse ja ettevõtte esindajad ja otsustatakse, kas bussifirmale on võimalik liinide käigus hoidmiseks raha juurde saada või mitte.

Margus Männiku sõnul ongi Saaremaa eripära see, et küte on kallim, tagavaraosad maksavad enam – seega tuleb kilomeetri omahind kõrgem ja bussifirma ei ole nõus kahjumiga töötama, sest mingil päeval on ju siis raha otsas, samuti ei saa kütet osta. Männiku ütles, et teiste maakondade dotatsioonid on suuremad, tuues näiteks Hiiumaa, kus dotatsioon on sama suur kui Saaremaa piletitulu ja toetus kokku.

GoBus Saaremaa juhi sõnul püüavad nad igati ennetada olukorda, kus neil ei ole enam võimalik busse liinile saata ja loodavad siiski lisadotatsioonile.

Print Friendly, PDF & Email