Juurte juurde

27. juulil saanuks 70-aastaseks luuletaja ja literaat Rudolf Rimmel, keda mäletavad hästi need, kel kunagises ajakirjas Noorus esimene trükiproov ilmus. Paraku ei pea oma ajast nihkes elanud donkihotlik idealist reedel oma juubelit, sest 6. septembril 2003 läks ta vabasurma.

Tema hüvastijätukirjast võis välja lugeda, et üheks peamiseks elust lahkumise põhjuseks sai Eesti pürgimine Euroopa Liidu rüppe, mille tagajärjena nägi poeet meie väikese rahva lahustumist „suures peres“.

Kas me pidime liitu astuma või poleks pidanud, jäägu hinnangu andmine tulevastele põlvedele – nüüd me seal oleme. Rimmelit ei ole.

Kindlasti küsib mõni, et kes see Rimmel selline üldse oli ja kui võttis endalt elu – jumal temaga. Ehk on tal omast kohast õiguski nii küsida. Nagu Rimmelilgi. Ja jumal ongi temaga.

Ega me teagi, mis me saja aasta pärast oleme ja kas üldse oleme, rahvana.

Meile meeldib kangesti kõik see, mis tuleb väljastpoolt, millele filtrite ette seadmine võrdsustatakse sageli kui eurooplaseks saamiseks-olemisest ära pööramisena. Võtame kas või paljuräägitud tänavareklaamid, kus eesti ja inglise keelest kokku miksitud rosolje oma maitsetusega suisa ehmatab. Narva maanteel ilutses veel hiljuti silt “küüne centre …”

Seetõttu saab üksnes uhke olla nende inimeste üle, kes tegelevad pärimuse, pärimusmuusikaga. Aastaid on seda missiooni vedanud Viljandi folk ja jätkab eeloleval nädalavahetusel. Nüüd on selle kõrval pika sammu edasi teinud ka Hiiumaa pärimusmuusika festival, mis sel aastal toimus kolmandat korda, kestis kolm päeva ja lõppes läinud pühapäeval. Ja polegi siinjuures tähtis, kes kellele ja kas üldse konkurentsi pakub, oluline on, et inimesi, kes meid meie alglätete juurde tagasi oskavad kutsuda, tuleb juurde.

Eestlaste elu lugu on pikk, keeruline ja mitte just kõige õnnelikum. Kuid see on meie lugu ja me peame seda hoidma, et ka tulevased maarjamaalased tunneksid ära oma juured ja mulla, kust me pärit oleme ja milleks me kõik kunagi saame.

Nõnda jääme kestma.

Print Friendly, PDF & Email