Saarlased Dirhamis, Paldiskis ja Keila-Joal

Saaremaa Merekultuuri Seltsi liikmed käisid eelmisel nädalavahetusel ekskursioonil Haapsalus, Dirhami sadamas, Paldiskis, Pakri poolsaarel ja Keila-Joal.

Vahest kõige huvitavamaks kujunes merelinn Paldiskiga tutvumine ja Pakri pankrannikul käimine.

Paldiski Lõuna- ja Põhjasadam on korralikult välja ehitatud. Neist esimene on riigi oma ja kuulub Tallinna sadama koos-eisu nii nagu Saaremaa sadamgi. Paldiski Põhjasadam on erakätes. Mõlema sadama käivet on pärssinud halvenenud suhted Venemaaga.

Meeldivaks üllatuseks saarlaste jaoks oli kohtumine endise Paldiski linnapea, Saaremaa juurtega Kaupo Kallasega, kes nüüdse ametnikuna Põhjasadamas tutvustas ekskursantidele nii Põhjasadamat, linna kui ka seal olevat skulptor Amandus Adamsoni maja, mida ootab ees põhjalik restaureerimine.

Ekslinnapea sõnul oleks Paldiski linna huviväärtuseks võinud saada „Pentagon“ Vene allveelaeva normaalsuuruses maketiga. „Seda oleks kindlasti vaatama sõidetud. Samasse paika sobinuks kohvikud. Turistidele meeldinuks see väga, aga kadunud poliitik ja ärimees Robert Lepikson pidas vajalikuks allveelaeva vanarauaks lõigata. Kõik see juhtus enne minu linnapeaks tulekut,“ rääkis Kaupo Kallas.

Praegu lõhutakse „Pentagon“ maatasa, sest linnal pole taolist tühjalt seisvat „mälestusmärki“ vaja. Ehitise lõhkumistööd käisid ka eelmisel laupäeval.
Paldiski laht (endine Ro-gerwicki laht) oli Eesti ja Rootsi rannarahvaste kasutada sadamapiirkonnana juba muinasajal. 1715. aastal otsustas Põhjasõjas Eesti vallutanud tsaar Peeter I rajada lahe kaldale sõjasadama ja merekindluse. Praegugi on restaureeritud Põhjasadama peahoones, endises sadama-aidas Peetri-aegseid ehitusdetaile. Ehitus kestis 1716–1726, kuid jäi lõpetamata karmide looduslike tingimuste tõttu. Mitmed tolleaegsed rajatised ja ehitiste varemed on siiani säilinud.
Merekultuurihuvilised said elamuse veel Pakri tuulepargist, sealsest pankrannikust, tuletornist, ürgsest Keila-Joast ja meeldivast reisiseltskonnast.

Print Friendly, PDF & Email