Kõikidest kõige õnnetumad

Äsja avaldas Äripäev Euroopa õnneliku planeedi indeksi (European Happy Planet Index), mille arvutamisel võeti riikide hindamisel arvesse energiakasutamise efektiivsust, rahulolu eluga ja eluiga.

Nende näitajate poolest on kõige õnnelikumad inimesed Euroopas islandlased. Island suudab oma inimestele pakkuda kõige pikemat ja õnnelikumat elu. Teisel kohal on Rootsi, kolmandal Norra, kuuendal Taani. Tabeli lõpus on eestlaste ees aga Luxembourg, Bulgaaria ja Kreeka.

Heaolu Keskuse sihtasutuse kliimamuutuste juht Andrew Simms on konstateerinud, et edetabeli lõppu jäid tugevalt turumajandusest kantud majandusmudelid.Eestile mõjusid halvasti ka hirm kuritegevuse ees, mis oli tagantpoolt teisel kohal, ja suur energia tootmisest keskkonnale tekitatud kahju.

Samuti tuvastas uuring, et eurooplased ei usalda poliitilisi institutsioone: 73% Euroopa Liidu kodanikest ei usalda poliitilisi parteisid, 62% ei usalda oma riigi valitsust ja 61% parlamenti. 41% inimestest usub, et nende olukord paraneb viie aasta jooksul. Samas arvab 40% vastanutest, et kõik jääb samaks.

Kindlasti polnud see küsitlus võimuparteile sugugi meelt mööda, seepärast otsisti EMORilt oma positsioonide paremas valguses näitamiseks abi. Ja tulemus saadi ootuspärane: nii parlamendi kui valitsuse reiting on kasvanud pea paarkümmend protsenti ja seda puhkuste ajal, mil mõlemad institutsioonid riigi juhtimiseks lillegi ei liiguta. Sellisest uuringutulemusest saab teha kaks järeldust.

Esiteks. Kui ajal, mil riigivõimuorganid tööd ei tee, nende populaarsus kasvab, siis ergo on usaldus nende vastu suurem, kui nad üldse tööle ei hakkaks.

Teiseks. EMOR, täites tellimustööd, lihtsalt valetas. Sest küsimusi saab üles seada täpselt nii, nagu vastuseid tahetakse.

Minnes alguses toodud uuringu juurde, on meie õnnetuse üheks eelduseks „tugevalt turumajandusest kantud majandusmudel”. Eestis on liberaalse turumajanduse apologeedid loonud sellest aksioomi, mis teatavasti tõestust ei nõua. Paraku ei taheta tunnistada, et Euroopas kätkeb liberaalse turumajanduse mõiste juba ammu vähem edukama aitamist edukama poolt, sest nii saavutatakse stabiilsus ühiskonnas.

Aga õppuse võtmise asemel pasundatakse Eestile mingi müstilise koha saamisest Euroopa viie rikkama riigi hulgas.

Print Friendly, PDF & Email