Tööta ei jää ükski noor inimene

Tööta ei jää ükski noor inimene

 

Igal sügisel tõstab töötute arvu maakonnas see kontingent noori inimesi, kes kevadel kooli lõpetanud ja nüüd mingil põhjusel edasi õppima ei lähe. Paraku selgub, et paljud neist noortest teevad ühe olulise vea – jäävad koju norutama…

Tööturuameti Saaremaa osakonna konsultandi Viive Torni sõnum neile on ühene: “Kui noor inimene veel ei ole osanud kutsevalikut teha või ta on saanud näiteks ülikoolist eitava vastuse, siis võtku dokumendid kaasa ja tulgu tööturuametisse. Siin vormistame ta töötuna arvele. Esiteks annab see noorele võimaluse saada ravikindlustus ja kahe kuu pärast hakkab ta saama ka töötu toetust, mis praegu on üle tuhande krooni kuus.”

Tööturuametis (Kuressaare, Kitsas tn 3) töötavatelt konsultantidelt saab head nõu oma edaspidise elu ja töö korraldamiseks. Torni sõnul on praegu soodsaid võimalusi pakkuda igaühele.

Koolitust ja kursusi igale soovijale

Saaremaal on neli koolitusfirmat, kel vastavad koolitusload olemas ja kes töötutele erinevaid kursusi korraldavad. Need on Saaremaa Õppekeskus, Kuressaare Rahvakool, Kuressaare Ametikool ja Koolituskeskus Osilia.

Võib õppida klienditeenindajaks, müüjaks, toateenijaks jms, kuid võib ka välja valida mõne sobiva kursuse näiteks Tallinnas või mujal üle Eesti.
Astugu vaid noor inimene julgelt tööturuametist läbi, sest nendele kursustele saab saata ka üksiksoovijaid.

Just praegu käib aga Torni sõnul avalduste esitamine osalemaks Saaremaa Õppekeskuse poolt kirjutatud ESF projektis „Teenindaja kui teeninduse kvaliteedi võtmetegur”, mis algab sügisel ja on mõeldud just nimelt 16–24-aastastele naisterahvastele.

Vabade töökohtade nimistut sirvides võib ise veenduda, et väljaõppinud klienditeenindaja meie maakonnas töötuks juba ei jää.

Pealegi kiidab Torn eriti Saaremaa Õppekeskust, kes oma kursuste lõpetajatele reeglina kohe ka töökoha leiab või soovitab.

Tööpraktika – mis see on

Teiseks on võimalus minna tööandaja juurde tööpraktikale. See on sobiv võimalus neile, kel veel mingeid tööoskusi ei ole ega tea ka, mida õieti teha tahaks. Tööpraktika annab reaalse töökogemuse. Praktikale suunab individuaalse tööotsimiskava alusel Tööturuameti konsultant. Tööpraktika kestab kuni 4 kuud ja 8 tundi päevas.

Praktika ajal tuleb pidada praktikapäevikut, milles on kirjeldatud täidetud tööülesanded. Praktika ajal on õigus saada stipendiumi (3,75 krooni tund). Viive Torni sõnul kasutavad seda võimalust ära just tütarlapsed, kes tahavad saada näiteks kosmeetikuks või küünetehnikuks.

Noorte väljaõppest taolisel moel on huvitatud ka paljud meie juuksuri- ja ilusalongid.

Kui antud töö ei sobi, võib praktika ka ennetähtaegselt lõpetada.
Nii näiteks lõpetas tööpraktikandiga töösuhte üks lillesalong, andes praktikandile kaasa soovituse – võib asutada oma firma, aga ei sobi klienditeenindajaks.

Võimalus asutada oma firma

Ka see võimalus on olemas. Tööturuamet saab anda oma äri püsti panemiseks 20 000 krooni toetust. Selleks tuleb aga enne läbi teha kahenädalane ettevõtluse koolitus Saaremaa Õppekeskuse juures.

Kursuslased teevad lõputööna valmis oma äriplaani ja kaitsevad seda.

Töökohti on piisavalt

Vabade töökohtade nimistu on Saare maakonnas on piisavalt pikk.
See tähendab, et kes tööd teha soovib, tööd ka saab. Kuressaares tegutseb kolm elektroonikafirmat, kuhu noored, kel püsivust ja hea silmanägemine, on alati oodatud. Need firmad reeglina koolitavad oma töötajad ise välja. Volex Estonia OÜ saadab arenemisvõimelised ja hea inglise keele oskusega noored väljaõppele Inglismaale.

Mitmesuguseid töötajaid soovib juurde saada Saaremaa Lihatööstus, kus palgad igati normaalsed ja kus töötingimusi enam ammugi ei saa võrrelda möödunud aegadega. Saare Kütus vajab klienditeenindajaid oma tanklatesse.

Pidevalt vajavad toateenijaid Kuressaare spaad ja hotellid. Kui keeleoskus olemas, on neis võimalus ametiredelil kiiresti tõusta.

Vajatakse müüjaid, turvatöötajaid, kokki, ehitajaid. Maal on olukord selline, et tööd on, aga tegijaid pole.

Noortele sobivaist töödest pakub Viive Torn välja Nasval tegutsevad Saare Paadi ja Saare Martexi.

Töötajaid vajab Sõmera hooldekodu, Suure Tõllu puhkeküla, Orissaares kalavõrke tegev Viitanet, Saaremaa Laevakompanii jne.

Seega soovitus kõigile: ärge jääge mõtlema, tulge kodust välja, küsige nõu. Tööta ei jää mitte keegi, kui sa tööd teha tahad.

Print Friendly, PDF & Email