Püsti-pöörane juulikuu

„Kui kõik ausalt ära rääkida…,” nagu ütlesid Agu Sihvka suu läbi kaugelt Valgamaalt tulnud Ruusmäe kooli 5. klassi näiteringi poisid minu esimese (ja arvata ka, et viimase, sest sellist tööd teist korda ette võtta ei võimalda tervis) autori-CD, mida kokkutulnud (keegi luges kokku, et neid oli 98 suurt ja väikest inimest) õigekohe seinaplaadiks nimetama hakkasid, esitlusel…

Niisiis, et kõik ausalt ära rääkida, siis juulikuu on senini (aga täna on alles 18.!) olnud püsti-pöörane: ikka mäeharjalt kuristikku/ ja tagasi,/ ikka kuumast külma/ ja tagasi,/ ja nii ikka, ilmlõpmata…/, nagu ühes oma salmis kirjutasin.
5. juulil maeti urn klaveri- ja muusikaõpetaja Ene Eimre (sünd. Eene Üleoja) tuhaga kasuvanemate sugulaste tahtel Tallinna Rahumäe kalmistule.

Kärdla linnal pole invabussi ega varuvarianti liikumispuudega inimeste transpordivahendiga kindlustamiseks kuni poole augustini – bussijuht puhkab ja asendajat on võimatu leida. Ehk – nagu mulle ametnik teatas – suvel vaadaku igaüks, kuidas ise hakkama saab, seepärast olen pidanud taksot kasutama, selges lootuses, et linn hüvitab mulle nende hoolimatusest tekkinud rahavahe.

Juhtus olema sama taksojuht, kes eelmisel päeval oma taksoga Käina Kaunite Kunstide Kooli rahvaga Ene Eimre matustel käis – pagasnik lilli-pärgi täis, kõik matuselised autosse ei mahtunud, osa rahvast tuli liinibussiga.

Linnavalitsus saatis suure uhke pärja n.-ö. postiga (ilmselt Interflora kaudu), ilma ühegi sõnata; Kärdla Muusikakoolist polnud ühtegi hinge. Isegi mitte lilli ega pärga. Kui rahvas meeste taskurätiku suuruse urniplatsi juurde jõudis, mängis seal üksik viiuldaja. Vend oli lugenud Eene kalmul ühe luuletuse. Kasu-sugulased teinud ettepaneku poetada kolm peotäit mulda… Kiire, vaikne, väike matusetseremoonia. Peielaud olnud rikkalik.

Vend ja vennanaine lauda ei läinud. Nad helistasid mulle vahetult pärast Rahumäelt naasmist ja olid korraldusega täiesti rahul.

Kui nüüd keegi, kes seda lugu loeb, tahab minna Ene Eimre hauale, siis selle täpne asukoht on Rahumäe kalmistu Vana-Jaani I tee 8. rida 7. koht.

Kärdlas aga toimub E. Eimre mälestuskontsert Hiiumaa Muuseumi Pikas Majas 25. juulil kl. 19; selle peakorraldaja on tema endine õpilane ja hilisem kolleeg Anu Pärn. Esinejateks samuti Ene kolleegid ja õpilased. Vahest ka kaaslased konservatooriumpäevilt.

Noh, ja 070707 oli see plaadiesitlus. Eriti tänaksin kohaletulnuid, kes olid ülimalt dikreetsed ega nõudnud mu laulvatelt külalistelt (näit. K. Johanson, V. Tubin, Kr. Üksküla, T. Mägi) esinemist – neilgi on ju õigus vahel publikuks olla… Pealegi sai Jaak Johanson muusikalise poolega üksi suurepäraselt hakkama.

Erikülaline oli fantastiline isiksus – Mare Riimets, Rummu vangla kirjandusõpetaja ja nn. kooliteatrijuht, kellega järgmisel päeval koos tema lavastusi videotelt vaatasime.

Erikülaliseks oli ka Tartu Emajõe kooli pimedate esindus, kellel oli samal ajal Kõpus laager.

Tegelikult olid kõik mu külalised eri-…

10. käis ekskursioon Valtust Raplamaalt – bussitäis väga armsaid inimesi.
11. külastas meie vana kohtumaja Viljandi Vaimse Tervise Ühenduse „Kummel” 20-liikmeline esindus. Pr. Laine Reitel oli mulle heegeldanud suure roosa laualina, mis on tõeline meistritöö ja minu ümmargusele lauale täpselt paras! Kust ta ometi teadis mu laua mõõtmeid?

14. oli üleriigiliselt tuntud Hiiumaa-päritolu prokuröri Hinge Brandi urnimatus Mänspäel, kus on kogu nende suguvõsa matmispaik. Et oleme sõbrad-tuttavad olnud kogu nende perega pea 40 aastat, oli mu aukohus sel viimsel teel kohal olla. Taksoarvele sellisel puhul ei mõelda…

Ülehomme aga külastab mind ja maja 70 (!) käsitöömeistrit käsitööseltsist AITA. Aga käib ka neid, kes ette ei teata – avalik maja ju see „Ave vita!”, astuge teiegi sisse. Aga helistage siiski ette: 555 398 42. Siis tean oma südant valmistada, nagu ütles Väikese Prints rebane.

Oma tütar on õnneks praegu kodus ja olme-asjus abiks.
Suvi aga alles poole peal.

Print Friendly, PDF & Email