Mis suus, see südames

Mis suus, see südames

 

Selliselt kõlab üks vanarahva tähelepanek. Või oli see vastupidi? Polegi tähtis, teeb ühe välja.

Kui ikka midagi on hingel – kas mõni saladus, mida on palutud kangesti hoida, või mõni salasoov, mille täitumist heameelega näeksid –, siis lõpuks juhtub ikka nii, et poolkogemata (või hoopis poolmeelega) ütled selle välja.
Kindlasti olete kõik kogenud olukorda, kus asutuse või selle allüksuse juhtimises on midagi viga. Ülemus on muutunud lohakaks, ei saa oma tööga enam hakkama ning tõsiselt on üles kerkinud vajadus uus ülemus otsida. Kindlasti leidub siis keegi, kes hakkab igal võimalikul juhul välja ütlema, mida oleks tema arvates vaja teha teisiti. Kui seda ei panda tähele, siis öeldakse otse: „Mina teeks nii…“ või „Kasvõi hakka ise …“

Kadunud nõuka-ajal oli minu üheks kohustuseks kommunismiehitajate eliidi – kompartei ridade täiendamine. Räägi kellega tahes, igal oli mingi mõjuv põhjus äraütlemiseks. Mõni ütles otse välja, et tema moraal-ne pale pole küllalt puhas – vaatavat igatsedes naabrinaise võlude poole; mõni arvas, et joodik ta küll päris pole, aga võtvat vist natuke liiast; mõni ütles lihtsalt – pole veel valmis. Jama kui palju – plaan peal, katsu täita.
Siiski olen kohanud ühte inimest, kes mitmete ääri-veeri juttude järel ütles otse välja, et tema tahab saada suure kompartei liikmeks. Pärast olime mõlemad rahul. Minul oli kirjas linnukene tabelis, temal aasta pärast linnas oma kabinet, trobikond alluvaid ja soe koht.

Reedeses ajaleheartiklis „Torgus elatakse leviaugus“ paneb ajakirjanik mustaga valgele kirja ühe poolkogemata (või poolmeelega) väljaöeldud salasoovi – sõrulane ministriks.
Muidugi oleks ju tore. Kindlasti saaks paljud asjad paremini sõrulaste jaoks lahendatud. Kuid…, et selleni jõuda, tuleb paar pisikest probleemi lahendada.

Viimasel ajal on aga Sõrves valijaid nii väheks jäänud, et vaevalt nende häälte najal Toompeale jõuab ja sealt ministriks saab. Ja kes seda oskab arvata, palju tuleb ühe sõrulase – ole sa omal maal ükskõik kui tegus ning mõjuvõimas – toetuseks hääli mujalt Saaremaalt või hoopis mere tagant.
Teiseks on sõrulased juba sehvti ajanud küll Keskerakonna ja Rahvaliiduga, kuid nüüd pole see vist eriti mõttekas. Nende toetusnumbrid on nõnda madalale langenud, et nende abil küll kuigi kõrgele ei jõua. Reformikatel on aga endal tegijaid mehi nii palju, et kohtade jagamisega niigi tegemist.
Jama värk, aga unistada ju võib.

NB! Ärgu lugeja eelkirjutatut mitte võtku valimiskampaania avalöögina. Kui seda tõesti vaja teha, siis on see PR-spetside pärusmaa. Siin on teiega jagatud vaid meie ajalehe lugemisest pähe turgatanud mõtteid.

Print Friendly, PDF & Email