Laine Jänes: meie mälu on kirikutes

Laine Jänes: meie mälu on kirikutes

 

Reedel Saare maakonna kultuuriobjektidega tutvunud kultuuriminister Laine Jänesele jätsid võimsa mulje iidsed sakraalehitised – Püha ja Pöide kirik. Jänes tutvus ka Sandla ja Pöide rahvamaja, Tammisaare muuseumi ja Muhu spordihoonega.

Oma 100. tööpäeva ministrina lõpetas Jänes Pädaste mõisas, vaadates Vanemuise teatri etendust „Võimalik kohtumine“.

Ehkki kirikute valdkonda jagab Jänes enda sõnul regionaalministriga, on sakraalehitised ideoloogilises mõttes siiski rohkem kultuuri rida. „Ega kirik ei ole ainult sakraalehitis, see on tegelikult meie rahva ajalugu,“ rääkis minister, rõhutades, et kirikutes on peidus meie kultuurilugu ja traditsioonid. „Meie mälu on kirikutes,“ märkis ta.

Püha kiriku restaureerimisel hiljuti seintest avastatud lehe- ja lõvimotiivid ning võlvimaalingud tekitasid Laine Jäneses ta enda kinnitusel loomingulise tunde: „Kui ma näen kõike seda, mis on krohvi alt välja tulnud, võib vaid aimata, milline see kirik võis kunagi olla.“ Ehkki Püha kirik ei saa kunagi tõenäoliselt samasuguseks, nagu ta oli aastasadade eest, on Jänese sõnul põnev leida paljude krohvikihtide alt meie tegelikku kultuurilugu.

Pöide kirik on aga kõiges oma suuruses ja vägevuses kahjuks väga nutuses seisus, sest katus laseb vett läbi ning tuleks kiiremas korras korda teha.

„Hindan väga kohalike optimismi ja huvi asjade kordasaamise vastu,“ märkis minister nii Pühas kui ka Pöidel.

Riigi raha sakraalehitiste kordategemiseks jagab pühakodade komisjon, kuhu kuuluvad EELK, muinsuskaitse ja ministeeriumi esindajad. Jänes ütles, et tegelikult on kõik kirikud ära teeninud selle, et oma olemus ja sisu tagasi saada. „Kindlasti läheb veel palju aastaid, enne kui me saame öelda, et oleme suutnud päästa enamiku Eestimaa kirikutest,“ nentis ta, lisades, et näeb riigi peamist missiooni ses osas restaureerimistoetuste stabiilsuses – et need ei sõltuks parajasti võimul olevast valitsusest.

Kultuuri- ja seltsimajade kohta ütles minister Jänes, et kindlasti ei ole need kõige hullemas seisus ning on tore, kui kohapeal jätkub inimesi, kes suudavad nii suured hooned ka sisuga täita.

Print Friendly, PDF & Email