See maagiline arv seitse (1)

See maagiline arv seitse

 

Arvu seitse on alati maagiliseks peetud. Nii näiteks tundsid babüloonlased seitset planeeti, nende templid olid seitsmeastmelised ja nende nädal kestis – nagu meilgi – seitse päeva.

Seitse on pühaks arvuks paljudes religioonides: juudi küünlajalal menoraal on seitse haru ja Piiblis mainitakse arvu seitse üle 500 korra.

Arv seitse leidub miskipärast paljude toodete nimetuses: näiteks võiks tuua lennukite seeria – Boeingu tuntumate mudelite numbrid on 707, 727, 737, 747 jne. Paljud rahvad usuvad tänaseni, et seitsmenda poja seitsmendal pojal on erilised võimed.

Psühholoogid teavad väita, et seitse olevat tihti inimeste meelisnumber – kui paluda neil nimetada arv vahemikus ühest kümneni, nimetatakse kõige enam seitset.

Seitse tarka

Need on vanakreeka riigimehed VII ja VI sajandist e.m.a, kes paistsid silma oma elutarkusega.

Seitsme targa nimekirju on erinevaid. Kuid kõige sagedamini arvatakse seitsme targa hulka järgmised isikud: Bias Prienest („Liiga palju töölisi rikub töö tulemuse.“), Cheilon Lakedaimonist („Tunneta iseennast!“), Kleobulus Lindoselt („Mõõdukus kõiges on ainuõige.“), Periandros Korintosest („Enne igat tegu mõtiskle!“), Pitaccus Mythilenest („Õpi hoolikalt tundma oma võimalusi!“), Solon Ateenast (Iial ei tohi väljuda mõõdu piirest!“) ja Euroopa esimene filosoof Thales Mileetosest („Kindlustunde /rahulolu/ saavutamine tähendab seisakut ja surma.“).

Neile lisaks on seitsme targa hulka mõni kord arvatud ka Mysonit, Anacharsist Anaxagorast, Pythagorast, Epimenidest jt.

Seitsmele targale omistatakse gnoome – elutarkust väljendavaid mõtteteri. Legendi kohaselt olevat seitse tarka kohtunud Delfis, et pühendada oma mõtted Apollonile (valguse ja muusika jumal).

Seitse surmapattu

Need on keskaja kristliku filosoofi Aquino Thomase kirjeldatud patud, mida inimesed täiesti teadlikult teevad ja mida karistatakse täie rangusega. Pattude loetelu on järgmine: uhkus, ahnus, iharus, kadedus, viha, aplus ja tusk.

Lisaks on ristiusus olemas ka seitse voorust: usk, lootus, halastus, õiglus, mõõdukus, kasinus ja kindlameelsus.

Veel seitsmeid

Vikerkaare seitse värvi (punane, kollane, oranž, roheline, sinine, tumesinine ja violetne); inimese seitse eluperioodi (lapsepõlv, kooli-iga, armastaja, sõdur, kohtunik, jabur vanaduspõlv ja lõpuks teine lapsepõlv ning unustus ehk surm); Piibli järgi lõi Jumal maailma seitsme päevaga; islamiusus on seitse taevast; maakeral on seitse maailmajagu; seitsmevõistluses seitse spordiala.

Maagilise seitsmega seotud leheküljed (8–11) tänases Oma Saares panid kokku Urmas Kiil ja Aili Kokk.

Print Friendly, PDF & Email