Haigele arsti, tervele vorsti

Eilseid päevalehti lugedes võib tõdeda, et Eesti pole oma tervishoiualastest probleemidest kaugeltki üle saanud. Alles mõnda aega tagasi ähvardasid streikida arstid, nõudes palgakõrgendust. Nüüd on jälle selles sfääris probleeme.

Meditsiini- ja tervishoiuteemad on alati kuumad. Võib-olla sellepärast, et igaüks meist on vähemalt kord elus pidanud arsti teenuseid kasutama. Just nimelt, teenuseid.

Mind isiklikult häirib, et riik on lasknud meditsiinil n-ö minna. Arstid on nüüd kõik füüsilisest isikust ettevõtjad. Ärimeel sunnib arste raskes olelusvõitluses inimeste hädade pealt raha tegema.

Ise olen proovinud tervist hoida. Vastasel korral oleksin saanud vajalikku abi alles 2–4 kuu jooksul. Noh, järjekorrad on pikad. Samas kui oleks mõni tuttav arst…

Ühes eilses ajalehes pakkus tervishoiuameti järelevalveosakonna juhataja pikkade järjekordade lahendusena välja haigete inimeste trahvimise. Nende samade, kes vajalikku abi võib-olla saamata on meie seast juba lahkunud. Või neid, kelle kallal on tõbi paari kuuga laastavat tööd teinud ja kes ei suudagi ennast arsti juurde vedada. Või neid, kes on küll ausalt makse maksnud, aga on pika ooteaja jooksul juba terveks saanud ja määratud visiidiaeg on meelest läinud – kiire elutempo ikkagi.

Arstid ise olid selle trahvisüsteemi suhtes skeptilised. Mina pole küll arst, aga skeptiline olen küll. Keskmiselt pidid visiidile mitteilmujad olema 20–45-aastased inimesed, kes põevad ägedaid haigusi. Täpselt seesama kõige produktiivsemas eas osa meie ühiskonnast. Inimesed, kes teevad tööd ja maksavad makse, et riik nende töö arvelt toimida saaks On neilt veel kuskilt midagi nöörida?

Eeskujuks tuuakse meist tükk maad ees olevat Soome riiki. Soomes on visiiditasu Eesti rahas 782 krooni ja trahv visiidile ilmumata jätmise eest 3130 krooni. Et vältida arstiabi pikkasid järjekordasid, teeme räige visiiditasu ja trahvi mitteilmumise eest. Sellega lahendama kohe kaks probleemi: esiteks pikkade järjekordade probleemi – sest kõik inimesed ei ole võimelised visiiditasu maksma – ja teiseks saame tööealisi inimesi trahvides riigikassasse lisaraha.

Print Friendly, PDF & Email