07.07.07 – seitse uut maailmaimet

07.07.07 – seitse uut maailmaimet

 

Homme kuulutatakse Portugali pealinnas Lissabonis välja seitse uut maailmaimet .

Tegemist on projektiga, mille eesmärgiks on välja valida seitse uut maailmaimet. Projekti algatajas Šveitsis baseeruv Uus Avatud Maailma Korporatsioon (ingl k New Open World Corporation – NOWC).

Korporatsiooni koduleheküljelt võib lugeda, et seitsme uue maailmaime projekti algatas 1999. aasta septembris šveitsi ärimees Bernard Weber.

Nagu prantslane Pierre de Coubertin taaselustas 1896. aastal olümpiamängude traditsiooni, nii otsustas Weber taastada seitsme maailmaime valimise: erinevus on vaid selles, et nüüd võis maailmaimede valimisel osaleda kogu inimkond (antiikmaailma seitse imet valis inimese rajatud mälestusmärkide hulgast välja vaid paar isikut).

Muide, kõigil soovijatel on veel tänase päeva jooksul võimalik uute maailmaimede valimistel osaleda. Selleks on vaja vaid külastada interneti lehekülge www new7wonders.com/index.php?id=315&L=0 ja valida 21 kandidaadi seast välja seitse oma lemmikut. Hääletamine lõpeb ajal, mil Greenwichi aja järgi saabub kuupäev 07.07.07. Nimetatud veebileht töötab 12 keeles.

2005. aasta 24. novembriks oli laekunud juba 177 ettepanekut ehitiste ja monumentide kohta, mis asusid üle kogu maailma. Et nimekirja pääseda, pidi ehitis vastama teatud tingimustele. Nii näiteks oli esitatud nõudmine, et rajatis oleks valminud enne 1. jaanuari 2000 ja oleks suhteliselt heas seisukorras.

2006. aasta 1. jaanuaril teatas NOWC, et seitsme uue maailmaime nimekirja on jäänud vaid 21 kandidaati (kuna mõne aja pärast saabus Egiptusest protest, siis vähendati nimekirja veel ühe kandidaadi võrra) ja nende hulgast võis kuni tänase päevani iga maakera elanik valida kas telefoni või interneti teel välja oma seitse lemmikut.

Nagu eelpool öeldud, avalikustatakse seitse uut maailmaimet homme, s.o 7. juulil 2007. aastal (07.07.07) Portugali pealinnas Lissabonis.

Suurejooneline üritus toimub jalgpallistaadionil, mida portugallased ise kutsuvad Estádio da Luz.

NOWC algatatud ettevõtmine pole UNESCO-ga kuidagi seotud – UNESCO endine peadirektor Frederico Mayor osaleb projektis kui eraisik.

Projekti kriitika

Maailmas on NOWC projekt saanud ka terava kriitika osaliseks. Eriti palju kriitikanooli on tulnud Egiptusest, kus asuvad kuulsad Giza püramiidid – ainuke mälestis antiikmaailma seitsmest imest, mis on tänaseni säilinud.
„See on vandenõu Egiptuse, tema kultuuri ja mälestusmärkide vastu,“ kirjutas Egiptuse riiklikus päevalehes üks selle toimetajatest Al-Sayed al-Naggar.

Egiptuse kultuuriminister Farouq Hosni nimetas kogu ettevõtmist absurdseks ja kirjeldas selle algatajat Bernard Weberit kui isikut, kes on „peamiselt huvitatud oma isiku reklaamimisest“. Egiptuse kultuuriajaloolane Nagib Amin on aga pressis välja öelnud mõtte, et „peale kommertsliku momendi ei oma NOWC algatatud ettevõtmine mitte mingit teaduslikku baasi“.

Pärast egiptlaste sellist kriitikat otsustasid projekti korraldajad anda püramiididele erilise staatuse ja need lülitati hääletusnimekirjast välja. Projekti veebileheküljelt võib lugeda järgmist: „Seitsme uue maailmaime loomiseks moodustatud sihtasutus otsustas Egiptuses asuvatele Giza püramiididele – kui antiikmaailma seitsmest imest ainsana säilinud objektile – anda seitsme uue maailmaime nimekirjas austaatuse ja võttis püramiidid hääletusnimekirjast välja.“

Antiikmaailma seitse imet,

nii nagu neid kujutas renessansiajastu hollandi maalikunstnik Maarten van Heemskerck (1498–1574) (vasakult paremale ja ülevalt alla): Cheopsi püramiid Egiptuses, Semiramise rippaiad Babülonis, Artemise tempel Efesoses, Zeusi kuju Olümpias, Halikarnassose mausoleum, Rhodose koloss ja Aleksandria tuletorn.

Edasi loe tänasest lehest ja vaata veebiaadressilt www.new7wonders.com

Print Friendly, PDF & Email