Uus jalgrattatee kutsub sportima

Uus jalgrattatee kutsub sportima

 

Eile kell 11 avati Kaarma vallas Upa–Kuressaare jalgrattatee. 2,4 km pikkuse teelõigu avamisel olid kohal nii vallaametnikud, Kuressaare linna esindajad, koostööpartnerid kui ka lihtsalt huvilised.

Veel veerand tundi enne välja kuulutatud avamist valitses tee mõlemas otsas vaikus. Ei märkigi peagi algavast üritusest.

10.50 panid rulluisud alla ja asusid uut teed katsetama Andres ja Riina Leedo, kes olid oma sõnul uuel rajal sportimas juba mitmendat päeva ning Kaarma vallale selle võimaluse eest väga tänulikud.

10.52 mõõtis väikemees Artur, kelle sõiduriistal veel abirattad all, rahulolevalt teelõigul pikkusi. Uhkes üksinduses sõitmist ei jätkunud kauaks, kuna peagi saabusid Kaarma vallaametnikud eesotsas vallavanem Ülo Veversiga. Teistele eeskuju näidates tuldi jalgratastel. Niisamuti käitusid ka järgnevad tulijad, kes üksteise järel kuulutasid: „Tegija kannab alati kiivrit.“

Kella 11-ks polnud Kuressaare linnavalitsuse inimesi veel kusagil näha. Ülo Vevers õhutas: „Kirjutage, et linna esindajad ei jõudnud kohale, kuna Kuressaares on ummikud.“ Samuti nentis ta, et inimestelt sai küll palutud, et tulgu rataste või rulluiskudega, kuid siiski tundub, et enamik saabub autodega. Tee ääres võis kokku lugeda üle kümne masina.

Kaarma valla plaani-finantsosakonna juhataja Elve Viljus rääkis vahepalaks, et linnas olla poodidest kõik rulluisud ära ostetud, järjekorrad pidavat kuni kahe nädala pikkused olema. „Eks neid selle tee jaoks ostetakse,“ arvas ta.
Väikese hilinemisega, kuid siiski, jõudsid kohale ka linnaametnikud ning tagasihoidliku avatseremooniaga võis alustada.

Saarte teedevalitsuse juht Aleksander Kollo ütles, et Upa–Kuressaare lõik pole küll pikk, kuid väärib tähelepanu, kuna on Saaremaa esimene jalgrattatee, mis riigitee äärde rajatud. Tähelepanuväärne on tema sõnul ka asjaolu, et rada valmis kolme osapoole – Kaarma valla, teeäärsete suurmaaomanike ning riigi – koostöös.

Mitmest sõnavõtust jäi kõlama, et jalgrattatee näol on tegemist alles suure asja algusega. Juurde on plaanis rajada mitmeid lõike, sest nagu ütles vallavanem Vevers: „See on nii lühike lõik, et mõne aasta pärast võib elanikel seda vaadates lausa häbi hakata. Teeme tee ikka pikemaks ja pikemaks. Kahjukannatajateks hakkavad nüüd jääma autosalongide ehitajad.“

Linnapea Urve Tiidus sõnas pärast traditsioonilist lindilõikamist rõõmsalt, et Kuressaare linna elanikel on väga hea meel, et neil Kaarma valla näol nii tore naaber on. Üheskoos leiti, et tee kasutajatest puudust ei ole. Rajal sõideti aktiivselt juba ajal, mil ehitustööd veel lõpetamata olid. Küsimusele, kas vallavanemat ennast ka rajal sportimas näha võib, vastas Vevers: „Täna võib.“

Upa–Kuressaare jalgrattatee ehitust alustati pea aasta tagasi ja lõigu kogupikkuseks on 2,4 km. Tee ehitas AS Level ja valgustuse paigaldas AS Eltel. Kokku läks jalgrattatee Saarte teedevalitsuse juhataja asetäitja Toomas Magusa sõnul maksma kuus miljonit krooni.

Print Friendly, PDF & Email