“Reigi õpetaja” mängupaik Sadamaaidas sai õnnistuse (1)

“Reigi õpetaja” mängupaik Sadamaaidas sai õnnistuse

 

Eile õnnistas kirikuõpetaja Anti Toplaan Kuressaare Linnateatri “Reigi õpetaja” mängupaiga – Rüütli spaa taga asuva Sadamaaida. Lavastaja Aare Toikka sõnul tuli neil Aarne Mägiga selline mõte seepärast, et siiani on seda teatritükki (olgu siis filmimisel või laval) saatnud üks ebaõnnestumine teise järel.

“Ka meil on tulnud juba peaosatäitja välja vahetada,” tunnistas Toikka, kelle sõnul asendab haigestunud Erik Ruusi Peeter Raudsepp.

“Ei tahaks küll nii öelda, aga tundub, et “Reigi õpetaja” näol on tegemist meie oma “Macbeth´iga”, mille nimegi ei julgeta enam suhu võtta – nii halvaendeliseks peetakse seda,” rääkis lavastaja, kes teab, et Aino Kallase proosateose “Reigi õpetaja” järgi kirjutatud lavatükke on ikka ja alati saatnud üks jama – kusjuures mitte niivõrd nende hilisemat mängimist, vaid just lavale toomist.

“30-ndatel aastatel oli Evald Aaval plaan teha “Reigi õpetajast” ooper, millele Aino Kallas kirjutas libreto,” rääkis Toikka, lisades, et tookord ei saanud plaanist seepärast asja, et Evald Aav lahkus meie hulgast jäädavalt.

Edasised sekeldused lavatükiga on aga sellised: kui Jaan Kross kirjutas uue libreto ja lugu pidi lavaküpseks saama 1972. aastal Estonias, ei andnud Moskva selle lavastamiseks luba, sest tegemist oli ju Tubinaga (!). 1978. aastal sai ooper siiski valmis ja tuli välja hoopis Vanemuises ning 80-ndatel ka Estonias.

Vahepeal mängiti “Reigi õpetajat” ka Draamateatri väikeses saalis, kus lõi kaasa ka Hans Kaldoja, kes eile meenutas, et tüki lavastamist alustas Voldemar Panso, kuid haigestus poole tööprotsessi pealt ja tema abikaasa Mari-Liis Küla viis selle töö lõpuni. “Pansole jäigi see lavastus viimaseks tööks,” märkis Kald-oja.

Toikka sõnul oli ka filmiga “Reigi õpetaja” probleeme, sest alguses pidi seda lavastama leida Laius, kuid lõpetas töö hoopis Jüri Müür.
Ei Aare Toika ega Anti Toplaan ole kuulnud, et varem oleks mõnele ajutisele mänguplatsile õnnistust antud. Küll on seda tehtud hoonete puhul. Toplaan palus jumala õnnistust nii “Reigi õpetaja” mängupaigale, näitetrupile kui ka etendustele.

25. juulil Sadamaaidas esietenduvas “Reigi õpetajas” teevad kaasa Katariina Lauk, Robert Annus, Peeter Raudsepp, Aarne Mägi, Kutt Kommel, Indrek Saar, Tiina Rebane ja Hans Kaldoja.

Print Friendly, PDF & Email