Suured kombinaatorid

Suured kombinaatorid

 

Londoni päevaleht The Times avaldas maailma suurimate kelmide reitingu.
Briti ajaleht The Times meenutas veel kord maailmale uue aastatuhande suurimate rahapetturite nimesid. Ajakirjanikud lugesid kokku, et kümme tippmänedžeri, keda on süüdistatud finantsmahhinatsioonides, peavad trellide taga istuma ühtekokku 134 aastat, st keskmiselt 13,4 aastat.

Karmimad karistused on mõistetud ameerika ja briti petturitele, sest neile kohtu poolt määratud maksimaalne karistus on 25 aastat vangistust.
Kui kõne all olevat reitingut analüüsida, siis võib täheldada, et finantsmaailmas sooritatavad mahhinatsioonid sarnanevad paarisspordimängudega.

Nagu näitab statistika, on kõige suuremad pettuse skeemid õnnestunud siis, kui efektiivset „koostööd” on teinud mingi ettevõtte või kompanii tegevdirektor ja finantsdirektor. Maailma kümne kõige suurema petturi nimistus eralduvad selgesti kolm esimest paari. Kuue esimese kelmi summaarne karistus on 125 aastat, mis tähendab, et keskmiselt peab igaüks neist Rootsi kardinate taga istuma veidi rohkem kui 20 aastat.

Ikka ja jälle Ameerika

Ja veel üks tähelepanuvääriv fakt: reitingu kolm kõige suuremat rahanduskuritegu sooritati Ameerika Ühendriikides. The Times’il on põhjust rõõmu tunda – kelmustükkidelt tabatud briti tippmänedžerid haarasid tagasihoidlikult reitingu viimased kohad.

Udusel Albionil peavad kelmid trellide taga veetma ühtekokku vaid üheksa aastat. Kõigele lisaks nendivad inglise ajakirjanikud suure naudinguga, et nende koostatud petturite edetabelis kümnenda koha haaranud hasartmängudega tegeleva Briti kompanii Wembley endine juht Nigel Potter pani oma kuriteo toime USA territooriumil. Ühendkuningriigi vanglas kannab ta vaid teatud osa talle määratud karistusest.

Seega on Ameerika järjekordselt tõestanud, et on ettevõtluse jaoks kõige erinevamate võimaluste maa. Nimelt on sel imelisel maal suur võimalus mitte vaid korralikult teenida, vaid ka korralikult „karistada saada” – keskmiselt määrasid USA kohtud kelmidele 20-aastase vangistuse.

Kelmid-kangelased

Kelmidest ärimeeste reitingu esikoha haaras kinnipeetu nr 56022-054. Selle numbri taga peitub Bernard Ebbers. Mahhinatsioonid – need sooritas ta koos reitingus teisel kohal oleva mehe Scott Sullivaniga – tegid 2002. aastal lõpu USA ühele peamisele telefonisidekompaniile WorldCom.

WorldComi tegev- ja finantsdirektoril õnnestus pika aja vältel teha edukat koostööd ja täita lausa võimatuna tunduv ülesanne – kasutades raamatupidamismahhinatsioone, õnnestus neil avalikkuse eest varjata kompanii 64,5 miljardi dollari suurust kahjumit ja „välja joonistada” 74,4 miljardi dollari suurune kasum.

See summa on maailma finantspraktika ajaloos seni suurim n-ö teadlikult kõrgendatud kasum. 2002. aastal tuli firmajuhtidel tunnistada, et nad on ametivõime ja aktsionäre teadlikult petnud. Sellele järgnes WorldComi pankrott, mis praeguse seisuga on Ameerika äriajaloo suurim.

2005. aastal mõisteti Ebbersile 25-aastane vangistus. Kui ta kogu selle aja tõepoolest ära istub, siis väljub ta 86-aastasena. Tema kolleegi Scott Sullivani ähvardas aga 185-aastane vangistus. Kuid kohus määras talle reaalset vangistust vaid viis aastat, sest just tema oli see, kes oma endise ülemuse üles andis ja oli kohtus tema vastu peamine tunnistaja.

Teine positsioon

Teine kelmidest direktorite paar tegutses Ameerika Ühendriikide tööstuskompaniis Tyco International. Seda äri pidasid nad ilmselgelt „omaks”. Nimelt ostsid Dennis Kozlowski ja Mark Swartz kompanii raha eest kunstiteoseid ja luksusesemeid, et kaunistada oma töö- ja eluruume.

Nii näiteks maksis duširuumi eesriie, mille Kozlowski ostis kompanii raha eest oma Manhattanil asuva maja jaoks, veidi üle 6000 dollari (s.o umbes 68 300 krooni).

Asjatundjate sõnul on see lugu läinud korporatiivse kleptomaania ajalukku. Nagu uurimine näitas, õnnestus kahel mehel kompaniist ühtekokku varastada umbes 150 miljonit dollarit ning mängides Tyco aktsiatega börsil riskantseid ja ebaseaduslikke mänge, teenisid nad kahe peale veidi enam kui 400 miljonit dollarit.

Kõige selle eest määras Ameerika kohus nii kompanii tegev- kui ka finantsdirektorile karistuseks 25-aastase vangistuse. Samuti otsustas kohus, et Kozlowski peab tasuma 70 miljoni dollarilise ja Swartz 35 miljoni dollarilise trahvi. Süüdemõistetud ise end loomulikult süüdi ei tunnistanud.
Pronksiväärilised

Korporatiivsete kuritegude reitingu kolmanda koha hõivas USA kompanii Enron direktorite paar. Tõsi, siin oleks süüaluseid võinud olla isegi kolm, kuid Enroni rajaja Kenneth Lay, kes samuti kelmustükis osales ja keda seetõttu ohustas 45-aastane vangistus, ei elanud kohtuotsuse väljakuulutamise päevani – veidi enne kohtusaaga finišit tabas teda surmav infarkt.

Elujääjatele aga määrati järgmine kohtuotsus: Enroni pankrotti viimise eest – selle tulemusena kaotas töökoha enam kui 4000 inimest ja paljud kaotasid oma pensionihoiused – sai kompanii endine tegevdirektor Jeffrey Skilling 24-aastase vangistuse, kuid sama kompanii finantsdirektorile Andrew Fastow’le määras kohus karistuseks vaid kuueaastase vangistuse.

Skillingi tunnistas kohus süüdi selles, et ta võltsis aruandlust eesmärgiga varjata avalikkuse eest firma ülisuurt kahjumit, mis oli tekkinud aktsiatega sooritatud ebaseaduslike tehingute tagajärjel. Andrew Fastow’le mõisteti aga kergem karistus, sest ta nõustus kohtuga koostööd tegema. Nii sattuski ta The Timesi reitingus alles tagasihoidlikule kuuendale reale.

Seitsmendal kohal olev Martin Grass sai kaheksa aastat vangistust (hiljem vähendati karistust ühe aasta võrra) selle eest, et ta võltsis USA suuruselt kolmanda apteekide keti Rite Aid aruandlust. Selle keti oli rajanud tema isa. Pärast seda, kui Grass oli sunnitud 1999. aastal kompanii juhtkonnast lahkuma, pidi kompanii muutma oma aastakasumi numbrit, vähendades seda 1,6 miljardi dollari võrra.

Ka ülejäänud reitingusse sattunud tegelasi – Sam Waksal (farmaatsiakompanii Imclone rajaja ja direktor, kellele määrati seitse aastat vangistust), Calton Cushnie (finantsgrupeeringu Versailles peadirektor, kuus aastat vangistust) ja Niegel Potter (hasartmängudega tegeleva kompanii Wembley juht, kolm aastat vangistust) – karistati selle eest, et nad olid võltsinud arvepidamist, andnud altkäemakse ning sooritanud ebaseaduslikke tehinguid väärtpaberitega.

Print Friendly, PDF & Email