Unguma sadam saab korda

Pöide vallas Lehmlaiul Lehmamere kaldal asuva Unguma sadama korrastamise on oma õlgadele võtnud MTÜ Unguma Sadam.

Kakskümmend kaks kohalikku meest moodustasid pisikese kalasadama haldamiseks ja korrastamiseks mittetulundusühingu. Vana lautrikoht on korralikult aiaga piiratud, vallalt renditakse tillukest sadamamajakest, mille MTÜ soovib edaspidi päriseks omandada.

Sadamas hoiavad oma aluseid nii kohalikud kalamehed kui ka suvitajad, kes merel lusti sõitmas käivad. Unguma sadamasse oli tänavu asja ka Saaremaa keskkonnateenistuse kalanduse ja jahinduse peaspetsialistil Jaan Ärmusel, kes kalurite kutse peale kohale sõitis, et näha oma silmaga mõrda sattunud haruldast mereelukat. Tegu oli meie vetesse eksinud, Punasesse raamatusse kantud apla vereimeja merisutiga.

MTÜ Unguma Sadam juhatuse esimees Reimo Saarkoppel ütles, et ühing oli vaja luua juba selleks, et iga mees tunneks vastutust sadama korrashoiu ja arendamise eest. Seni on sadamas tööd tehtud talgupäevadel.

Väikesadamate arendamiseks on võimalik abiraha taotleda ka vastavatest fondidest, kuid siiani on mehed püüdnud ise hakkama saada.

„Liikmemaks on meil väike, kuid midagi saab sellegi raha eest teha. Piirdeaed tuleb lõpuni ilusasti valmis ehitada. Edasi ajame seda asja, et vald saaks siin maa omanikuks. Sadama aia taha jääb teenindusmaa parkla tarvis,“ märkis kaugsõidumeremees Reimo Saarkoppel, kes puhkuse ajal koduranna vetest kala püüdmas käib ja sadama arendamise eest hea seisab.

Unguma lahest on mehed tänavu päris hästi ahvenat saanud. See kala turustati Vettelile. Praegu ootavad rannavetekalurid angerjapüügiaega. „Möödunud aasta oli kehv angerja-aasta. Müügiks ei läinudki midagi. Tänavust püüki ei oska prognoosida,“ rääkis angerjamõrda püügiks sättinud Reimo Saarkoppel.

Staažikas kalamees Valdur Saarkoppel, kes aastakümneid ookeaniavarustelgi kala püüdnud, on optimistlik, öeldes välja oma isalt kuuldud rahvatarkuse, et ega meri püüdjat leivakõrvaseta jäta.

„Mõnel aastal on ühte kalaliiki rohkem, teisel vähem. Päris tühjaks meri ei jää. Kalamehe toidab ta ikka ära,“ tõdes Unguma küla mees, kes igal päeval tiiru mere äärde teeb. Kui ilm lubab, siis lükkab ta Lehmamere kaldal paadi vette ja sõidab täpselt just sinna, kus arvab midagi paadipõhja saavat.

Print Friendly, PDF & Email