Quo vadis, jaanituli? Kuhu lähed, jaanituli?

Jaanitulede suits on tänaseks ammu hajunud, lõkkepaigadki kasitud, et tuleval aastal taas rahvapeoks valmis olla. Kui palju on aga aasta kõige lühema öö traditsioone tänapäeval säilinud, on iseküsimus.

Sest oleme isegi elusümboli tule, mille tegemiseks meie eellastel parasjagu vaeva tuli näha, lahjendanud tihtipeale lihtsama ja odavama (mitte hinna poolest) ilutulestikuga. Mis pildist me ülevalgustatud filmi puhul rääkida saame?

Mõnel pool siiski üritatakse jaaniku alguses vägikaika- ja köieveoga isaisade aega tagasi minna, seejärel süüdatakse hirmkõrge lõke, millest isegi hobusega üle hüpata ei jaksa. Miskipärast on Hiiumaal, võib-olla ka mujal, hakanud viimastel aastatel levima komme jaanituleks varutud-kogutud puud mõni päev enne õiget tuld salaja põlema panna. Paharettidel nalja kui palju, nähes, kuidas õhtu eest vastutajad lõkkele kiirkorras uut materjali kokku veavad.

Kindlasti on veel neid jaaniõhtuid, kus au sees rahvatantsud-laulud, kus mängib lõõts ja kus keelekasteks enamasti õlu. Nii nagu üks rahvapidu peaks olema. Nii nagu me salapärast sõnajalaõie otsimise ööd oma lastele ja lastelastele teadvustada tahaksime. Ja mitte ainult kui sõnajalaõie otsimise ööd. On ju suvise pööri- ja jaanipäevaga seotud palju vanarahva tähelepanekuid, pärimusi, legende, mida meil kui metsarahval teada ja edasi kanda tuleks. Seetõttu jääbki arusaamatuks, mis vägi sundis tänavu Kärdla jaanitulele kutsuma mustanahalise, kelle poolt koos ansambliga pakutav rajurock vanemad inimesed kaugematesse põõsastesse või siis suisa koju peletas.

Loomulikult ei peaks jaaniõhtut korraldades ka üle pakkuma, sisustades seda üksnes „Targa rehealuse“ ja „Oige ja vasembaga“, mida kaasaaja noor inimene suuresti rohul uimerdamiseks peab. Kuid märk sellest, kust me tulnud oleme, peaks siiski selgelt edasi antud saama. Kui tänapäeva jaaniõhtuesitustes pakkuda kõike läbipõimununa ja parajates annustes, leiab ka 50 või 100 aasta pärast toimuvatest jaanikutest meie aja sugemeid ja nii elabki rahvapidu edasi. Praegu aga pakume selgelt üle ja jaaniõhtu kahjuks.

Mis saaks koolinoorte laulu- ja tantsupeotraditsioonist, kui kellelgi tekiks idee kutsuda laulukaare alla esinema räpikuningas Eminem?
Või on see aeg tulekul?

Print Friendly, PDF & Email