Võlg on oma vara (4)

Majanduskasv 9,8%. Tarbijahinnaindeks 5,7%. Inflatsioon 5,9%.
Kõik ilusad numbrid. Mis vahet sel nüüd siis on, kas majanduskasv on 20% ja inflatsioon pool sellest?

Mina lähen panka ja laenan ennast pooleks. Või kui üksinda ei jaksa pooleks laenata, teen seda koos elukaaslasega. Kõige tähtsam elus on ju kõik tulevased tulud kohustustega siduda. Ja mitte ainult, vaid ka ennast Ühispanga, Hansapanga, Sampo ja Nordeaga. Saab kuskilt veel midagi?

Võtame juba täna eluasemelaenu, õppelaenu, autoliisingu enda ja vanemate nimele, tarbimislaenu, päikeselaenu, väikelaenu, sms-laenu ja suurlaenu, sest ainult täna on intress veel alla 5%.

Mina ei saa aru. Miks analüütikud ja pankurid oma arvamust ajakirjanduses nii palju avaldavad. Okei, olgem ausad ja tunnistagem, et mõnikord on tegelikult päris huvitav teada, kui suureks on need numbrid mõne kuuga kasvanud. Aga ma ju unustan kõik numbrid kohe, kui olen artikli läbi lugenud. Ning kuidas saan mina, lihtne inimene, oma eluga suurt majandust mõjutada?

Ja veel ei saa ma aru, miks nad hirmutavad meid sellega, et jääme pangale laenu tagatiseks panditud kodudest ilma ja tagatipuks ei pääse iialgi unistuste eurotsooni. Milleks niigi pessimistliku loomusega eestlasel neid asju teada. Las riik muretseb selle eest. Mina osalen edaspidigi osturallidel, hulludel päevadel, mammutipäevadel, väikese taksi päevadel ja vajalikud unetunnid loovutan imede öö tarbeks.

Ja üldse, kui asi oleks nii hull nagu mõned stsenaariumid väidavad, siis miks riik ei tee midagi, et ohjeldada televisisioonis, trükipressis ja raadios vohavat laenureklaami? Laenamine pidi paha olema. Aga öelgu nad siis reklaami lõpus nagu ravimireklaamis, et enne kasutamist tuleb tähelepanelikult lugeda toote infolehte ja kaebuste korral pöörduda… Aga kelle poole?

Aga miks siis keegi ei ütle seda? Minu jaoks on pangalaen ainus võimalus saada unistuste auto, unelmate kodu ja materiaalselt kindlustatud elu. Pangad ka ju muudkui määrivad laene pähe. Mina ei tea majandusest midagi ja keegi mulle sellest lihtsa inimese keeles ka ei räägi.

Tean vaid seda, et päikeselaen aitab palmisaarele saada, eluasemelaen aitab soetada maja Saaremaal, väikelaenuga saame osta majja mööbli, õppelaenu eest saab korraldada vinge soola-leivapeo, suurlaenust saab alguse minu isiklik äri. Tagasi maksame pärast, kui olen oma äriga jalad alla saanud. Mis selles siis nüüd halba on?

Print Friendly, PDF & Email