Saarlased medalisaagilt keskmiste hulgas

Kaheksatel mängudel osalenud Saaremaa koondis on võitnud läbi aegade 140 erinevat värvi medalit. Kui vaadata mängude üldist medaliarvestust, on kõikidel mängudel jäädud ühtlaselt võistlevate riikide tabeli keskpaika.

Suurima medalisaagiga lahkuti 1997. a Jersey mängudelt, kui taskusse pandi koguni 23 eri värvi medalit, millega oldi tollase 16 osaleva saare seas 7. kohal. Saar-laste jaoks parimate mängude ritta võib lisada ka veel 2003. a Guernsey saarel toimunud võistlused, kui 12 medaliga saavutati 23 riigi seas lausa 10. koht.
Kui vaadata kõikide mängude medalitabeleid, on näha, et eesotsas troonivad ühed ja samad saared, esimesed kohad vahetuvad ainult vastavalt mängude toimumiskohale. Üldjuhul on nii, et suurima medalisaagiga lahkub ikkagi korraldav (või siis, kui mängud toimuvad Briti saarestikus, sama regiooni) saar. Näiteks võitis eelmistel Shetlandi mängudel Guernsey saar kokku 107 medalit, nendele eelnevatel mängudel oli
Guernsey võitnud kodusaarel toimunud mängudel koguni 128 medalit.
Mängude absoluutne rekord on aga Jersey käest, kes 1997. a kodustel mängudel puhastas praktiliselt enamiku auhinnalauast, pistes taskusse 170 medalit, millest 75 olid kuldsed. Nendel mängudel teiseks platseerunud Wighti saare medalisaak oli vaid kehvakesed 50. Huvitaval kombel olid need mängud seni ka saarlaste jaoks edukaimaid. Briti saarte valitsemist medalitabelite eesotsas on suutnud kõigutada vaid Ahvenamaa ja Gotland, sedagi napilt ja kodus korraldatud mängudel.
Eks näis, kas selle aastane võõrustaja Rhodos suudab samuti koduste mängude auhinnalaua puhtaks teha. Seni on Rhodos saanud oma parima medalisaagi, 21 medalit, 1999. aasta Gotlandi mängudelt. Teistel mängudel on Rhodos olnud just peamiseks konkurendiks medaliarvestuses meie kodusaarele.

Print Friendly, PDF & Email