Puukborrelioos ründab aasta ringi

Käesoleva aasta esimese viie kuuga registreeriti Saare maakonnas 40 puukborrelioosi juhtu, kliiniliselt ja laboratoorselt kinnitatud entsefaliidijuhte seni esinenud ei ole.

Tervisekaitseinspektsiooni epidemioloogianõuniku Kuulo Kutsari sõnul moodustavad haigestumised Saaremaal ligi 38% Eesti üldisest puukborrelioosi haigusjuhtudest.

Seda, kuidas on võimalik, et puugihaiguseid diagnoositakse ka talvekuudel, olgugi, et puugid muutuvad aktiivseks alles viiekraadise keskmise ööpäevase temperatuuri juures, selgitas perearst Eve Nurmekivi.

„Tegemist on üksikute suhteliselt keerukate juhtudega, kus puuduvad kindlad haigustunnused ja kogu haiguse kulg on üsna ebatüüpiline,“ põhjendas Nurmekivi talvel diagnoositavaid borrelioosijuhte, „sõltuvalt organismist võib haiguse avaldumine ja kogu sümptomaatika olla väga erinevad.”

Nurmekivi sõnul on puukborrelioosi raske tuvastada, kuna haigusnähud ei ole alati väga ilmsed. „Kõige tavalisem sümptom on ringikujuline nahapunetus,“ rääkis Nurmekivi.

Puukentsefaliidi, mis võib lisaks puugihammustustele levida ka lehma- ning kitsepiima kaudu, vastu on võimalik ennast vaktsineerida. „Haiguse läbipõdemine annab eluaegse immuunsuse,“ märkis arst.

Nurmekivi toonitas, et viimastel aastatel on oluliselt paranenud diagnostika. „Mõte võimalikust borrelioosist keerleb iga arsti peas ka sel ajal, kui puugid magavad,“ märkis ta.

Print Friendly, PDF & Email