Naised toovad Raplast võidutule (4)

Naised toovad Raplast võidutule

 

Esmakordselt võidutule ajaloos on tuletoojateks valitud naised – Kaitseliidu eriorganisatsioonide Naiskodukaitse ja Kodutütred esindajad. Saaremaale toob tule Aire Pahapill, teda saadab Kärt Kaldme.

Maakonna naiskodukaitsjad valisid endi seast võidutuld tooma tegevliikme Aire Pahapilli. „Alguses olin uudisest ehmunud, aga siis mõtlesin, et miks ka mitte, olen nii mõndagi teinud,“ ütles Pahapill, kes peab tuletoomise usaldamist naiste kätte võimaluseks tutvustada laiemale avalikkusele kahe pikaajalise traditsiooniga naisorganisatsiooni tegevust. Kodutütred tähistasid jaanuaris 75. aastapäeva, naiskodukaitsjad peavad 80. sünnipäeva augusti lõpus.

Eelnevalt viis aastat kodutütardega tegelenud Kaitseliidu korrapidaja astus Naiskodukaitse ridadesse kaheksa aastat tagasi. „Leidsin, et tahaks ise isamaa eest midagi ära teha,“ põhjendas Pahapill.

Tuletoomine on suur au

„Usun, et tuletoomise usaldamine naiskodukaitsjatele on suurim au, mis meie organisatsioonile on osaks saanud,“ kommenteeris Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna esinaine Rita Loel, kelle sõnul olnuks väga paljud Saaremaa naiskodukaitsjatest seda väärt, et olla tuletooja. „Sestap loodangi, et Aire esindab meid kõiki väärikalt ning me kõik tunneme teleri ees istudes uhkust nii tema, Naiskodukaitse kui ka oma isamaa üle,“ sõnas Loel.

Tuletoojat saadab kodutütar

Maakonna kodutütarde juhendajad otsustasid saata võidutule tseremooniale Kahtla kodutütarde rühma juhi Kärt Kaldme, kuna tegemist on aktiivse ja abivalmis liikmega. „Kärt on väga mitmekülgne,“ põhjendas Kodutütarde Saaremaa ringkonna vanem Raili Nõgu valikut, „ta teeb käsitööd, samas osaleb tublisti metsamängudel.“

Üheksandasse klassi astuv Kärt Kaldme tunneb tuletoojaks valimise üle heameelt. Kodutütardega liitus ta sõprade kutsel aastaid tagasi ning on veendunud organisatsiooni vajalikkuses. „Siin on huvitav – õpib uusi oskusi, leiab uusi sõpru,“ rääkis Kaldme ning lisas, et oluline on ka isamaaline aspekt.

Tuli tuuakse Raplast

Iga tuletooja saab võidupüha hommikul aset leidval tseremoonial mälestuseks spetsiaalse medali.

Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves annab Varbola linnamäelt ja Tori mälestuskirikust toodud tõrvikutest süüdatud võidutule maakondade tuletoojatele üle 23. juunil kell 11 algaval võidupüha paraadil Rapla ühisgümnaasiumi staadionil.

Maavanem Toomas Kasemaa jagab Saare maakonna valdade esindajatele võidutule jaanilõkete süütamiseks kell 18 Salme rahvamaja ees.

Print Friendly, PDF & Email